Gorące źródła w Polsce. Termy o prozdrowotnych właściwościach

Polska to prawdziwy raj dla miłośników gorących źródeł! Jesteśmy jednym z trzech europejskich liderów pod względem zasobów termalnych wód.
Fot. hayakato / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-11-19 Fot. hayakato / Shutterstock.com
Spore tłumy są zazwyczaj ale i tak warto! 27.11.2024

Miłosz

Data dodania: 2024-11-19

Zanurzenie się w gorącej wodzie to doskonały sposób na relaks i regenerację – nic więc dziwnego, że termy są dziś dostępne niemal dla każdego, zarówno w uzdrowiskach, jak i nowoczesnych aquaparkach. Poniżej znajdziesz subiektywny przegląd najlepszych miejsc w Polsce, w których warto skorzystać z tego luksusu. 


Dlaczego warto korzystać z basenów termalnych?


Baseny termalne zyskują na popularności dzięki swoim licznym właściwościom zdrowotnym, relaksacyjnym i rekreacyjnym. Wody termalne są bogate w magnez, siarkę i wapń, pomagające w leczeniu dolegliwości. Regularne kąpiele mogą przynosić ulgę osobom cierpiącym na:

  • bóle stawów i mięśni,
  • reumatyzm,
  • problemy skórne, np. egzemy.

Dodatkowo relaks w ciepłej wodzie redukuje stres i poprawia nastrój.


Lidzbark Warmiński – Termy Warmińskie


Termy Warmińskie to nowoczesny kompleks podzielony na strefy: aktywną, relaksacyjną i SPA. Baseny z wodą termalną i jacuzzi, strefy solankowe oraz multimedialna zjeżdżalnia sprawiają, że jest to przestrzeń idealna na rodzinny wypad. Strefa SPA oferuje liczne zabiegi relaksacyjne i kosmetyczne, oparte na ziołach.


W strefie aktywnej znajdziemy baseny pływacki i dla dzieci, a także dziką rzekę dostępną sezonowo. Mimo że nie wszystkie atrakcje były dostępne poza sezonem, uwagę przyciągają zjeżdżalnie. Jedna z nich, niewielka i przypominająca wodospad, stanowi atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dla odważnych dostępna jest czerwona zjeżdżalnia, na której pod koniec można poczuć srogie przyspieszenie – zapewnia ona nieco adrenaliny, choć nadal nie należy do ekstremalnych atrakcji. Jeśli szukamy spokoju i odpoczynku, to właśnie w Strefie Relaksu znajdziemy jacuzzi, minibarek oraz trzy rodzaje basenów: hipertermiczny, solankowy i witalny. Dodatkową atrakcją jest możliwość wyjścia na zewnętrzną część basenów.


Mszczonów – Termy Mszczonów


Termy Mszczonów położone około 50 km od Warszawy są świetnym miejscem na regenerację. Woda bogata w żelazo nadaje basenom charakterystyczną barwę, a jej działanie wzmacnia organizm i odpręża po trudnym tygodniu. To popularny kierunek weekendowych wyjazdów dla mieszkańców stolicy. W Mszczonowie można skorzystać z gorących źródeł termalnych wydobywanych z głębokości aż 1602,5 metra. Woda osiąga tam temperaturę +42°C i jest mocno zmineralizowana.


Ośrodek przyciąga zarówno osoby szukające relaksu, jak i potrzebujące poprawy zdrowia. Ciepła, mineralna woda działa kojąco na mięśnie, poprawia krążenie i przynosi ulgę osobom z problemami reumatologicznymi, ortopedycznymi oraz neurologicznymi. Woda bogata w wapń i magnez wspomaga regenerację skóry, mięśni i stawów. Dzięki wysokiej temperaturze i ruchowi podczas kąpieli organizm lepiej przyswaja cenne minerały.


Białka Tatrzańska – Terma Bania


Terma Bania to jedna z najpopularniejszych atrakcji Podhala. Wiele osób szukających noclegów w Białce Tatrzańskiej przyjeżdża tu ze względu na bliskość term. Usytuowane w pięknym otoczeniu Tatr baseny termalne oferują aż 14 różnych zbiorników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, z których można podziwiać tatrzańskie szczyty. Woda osiąga temperaturę 38°C. Na terenie obiektu znajdziesz zarówno strefę ciszy, jak i bardziej rozrywkową strefę głośną, dlatego to miejsce przyjazne tak samo dla rodzin z dziećmi, jak i dla ludzi  szukających wyciszenia. W Strefie Zabawy dzieci znajdą przestrzenie pełne interaktywnych atrakcji, np. brodzik z zabawkami w postaci napełniających się wiaderek i fontann, wodny plac zabaw albo plac zabaw na antresoli.

Fot. Sopotnicki / Shutterstock.com


Woda termalna dostępna w Termie Bania w Białce Tatrzańskiej, wydobywana z głębokości 2500 metrów, jest bogata w minerały o potwierdzonych właściwościach zdrowotnych, w tym m.in. wapń, magnez, żelazo, siarkę, sód i potas. W trosce o komfort najmłodszych temperatura powietrza i wody jest utrzymywana w przedziale 34–38°C.


Jelenia Góra – Termy Cieplickie


Położone w Cieplicach, dzielnicy Jeleniej Góry, Termy Cieplickie to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Woda bogata w krzemionkę wpływa pozytywnie na kości i zęby. Aby bezpiecznie korzystać z tego bogactwa, woda termalna jest mieszana z wodą źródlaną przed wprowadzeniem jej do basenów.


Termy Cieplickie zachęcają gości szeroką ofertą strefy saunowej, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Do wyboru są sauny parowe, sauny na podczerwień oraz klasyczne sauny suche. Tak różnorodna oferta zapewnia możliwość skorzystania z różnych rodzajów termoterapii, które relaksują. Woda w Termach Cieplickich ma idealną temperaturę sprzyjającą wypoczynkowi wynoszącą od 27 do 36 stopni Celsjusza. Dzięki temu można w pełni korzystać z przyjemności kąpieli termalnych, które pomagają odprężyć mięśnie i zredukować stres. Łączna powierzchnia lustra wody wynosi aż 1183 mkw.


Lądek-Zdrój – basen termalny „Wojciech”


Lądek-Zdrój to miejsce o wielowiekowej historii. Kąpieliska termalne oferują tutaj siedem źródeł, których wody zawierają siarczki, fluorki i radon o właściwościach regenerujących dla skóry, przyspieszających metabolizm i poprawiających równowagę hormonalną. Wizyta w historycznym sanatorium, które mieści się w barokowym budynku z kopułą, pozwala poczuć atmosferę dawnych czasów.


Naturalne źródła termalne, znane ze swojego działania już od czasów starożytnych, oferują wodę o temperaturze przekraczającej 20°C, bogatą w składniki mineralne pochodzące z otaczających je skał. Wody termalne tego regionu przyciągały już w XVIII wieku. Wśród gości znalazł się m.in. król Prus Fryderyk II.


Chochołów – Chochołowskie Termy


Chochołowskie Termy są jednymi z najbogatszych w minerały wód termalnych w Polsce. Temperatura wody w ujęciu wynosi aż 82°C, jednak zanim trafi do basenów zostaje schłodzona do 36°C. Woda zawiera m.in. siarkę, magnez, wapń i sód – korzystnie wpływa na skórę, rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle stawów. Na kompleks basenowy składa się aż 30 basenów zewnętrznych i wewnętrznych, strefa SPA oraz duże saunarium. Ci, którzy chcą skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw Chochołowskich Term, rezerwują noclegi w Chochołowie na dłużej. 

 

Termy Szaflary – geotermalny raj na Podhalu


Baseny Termalne w Szaflarach to skarb Podhala, słynący z najlepiej zmineralizowanej wody geotermalnej w całym regionie. Kompleks, oddalony o zaledwie 17 kilometrów od Zakopanego, korzysta z wody pochodzącej z głębokiego odwiertu sięgającego aż 3000 metrów w głąb ziemi. To właśnie tutaj, na obrzeżach Białego Dunajca i Szaflar, możesz zrelaksować się w jednej z najbardziej kameralnych, a zarazem atrakcyjnych lokalizacji na południu Polski.

Fot. Sopotnicki / Shutterstock.com


Na kompleks w Szaflarach składają się różnorodne baseny – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne – z wodą o temperaturze od 30 do 38°C. Znajdziesz tu liczne urządzenia do hydromasażu: bicze wodne, ławki masujące, gejzery oraz  jeżyki. 


Termy Uniejów – solanka naturalnym lekarstwem


Wody termalne w Uniejowie zawierają radon, siarkę, fluor oraz chlorki miedzi i żelaza. Regularne korzystanie z term pomaga w walce z chorobami układu oddechowego, reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz nerwobólami. Solanka w Uniejowie stała się naturalnym lekarstwem dla osób szukających poprawy samopoczucia.


Na kompleks uniejowskich term składają się baseny zewnętrzne (czynne nawet zimą), basen solankowy z grotą, sztuczna rzeka, zjeżdżalnia oraz strefa dla dzieci. Na piętrze znajdują się strefa saun, basen lodowy, grota śnieżna, łaźnia aromatyczna i parowa – wszystko, czego potrzeba do pełnej regeneracji i relaksu. Podczas gdy dzieci bawią się na pirackim statku z armatką wodną, dorośli wypoczywają w strefie hydromasażu, a basenowy bufet wodny dba o stałą dostawę koktajli.


Gorące źródła w Polsce to doskonała okazja, by połączyć relaks z korzyściami zdrowotnymi w malowniczych sceneriach. Niezależnie od wybranego miejsca każda wizyta to gwarancja odprężenia i niezapomnianych wrażeń.

1 opinia

Komentarze (1)

0/10
  • Marek
    odpowiedz

    Spore tłumy są zazwyczaj ale i tak warto!

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.