Parki rozrywki w Polsce [9 miejsc, które warto odwiedzić z dziećmi]

Polska składa się z malowniczych krajobrazów i bogatej historii oraz dynamicznie rozwijających się stacjonarnych wesołych miasteczek. Parki rozrywki w Polsce to solidna dawka humoru i edukacji. Nauka przez zabawę nabiera w nich praktycznego wymiaru.
Fot. D. Pfleiderer / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-10-22 Fot. D. Pfleiderer / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-10-22

Parki rozrywki to przestrzenie, w których można spędzić czas na zabawie i relaksie, a czasami nawet na nauce. Są skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych; oferują różne formy rozrywki – od klasycznych karuzel, przez rollercoastery, po interaktywne wystawy i występy na żywo. To idealne miejsce na rodzinne wyjazdy, spotkania z przyjaciółmi albo romantyczne randki.


Czym są rodzinne parki rozrywki?


Rodzinny park rozrywki to miejsce stworzone z myślą o wspólnym spędzaniu czasu i  integracji. To przestrzeń, gdzie najmłodsi mogą odkrywać świat pełen emocji, a rodzice mają okazję towarzyszyć im w tej przygodzie. W takich parkach znajdują się urządzenia rekreacyjne dostosowane do wzrostu i wieku dzieci. 


Ile kosztuje wstęp do parku rozrywki?


Zazwyczaj dzieci o wzroście do 90 cm wchodzą do parku za darmo, podczas gdy za starsze pociechy trzeba zapłacić od 70 do 100 złotych. Dorośli muszą wydać na bilet nawet 200 zł.


Energylandia – największy park rozrywki w Polsce


Park Energylandia w małopolskim Zatorze to propozycja dla wielbicieli solidnej dawki adrenaliny. Ten park rozrywki rozciąga się na 70 hektarach i oferuje ponad 100 atrakcji. Na doświadczenie wszystkich atrakcji Energylandii może zabraknąć dnia, dlatego dobrym pomysłem jest zaplanowanie noclegu w pobliżu, np. w Holiday Park Zator – kompleksie domków całorocznych, usytuowanym tuż obok parku.

Fot. Photofex_AUT / Shutterstock.com


Park podzielono na kilka tematycznych stref. W wakacje hitem jest Water Park, w której można relaksować się przy basenach i leżakach przez cały dzień. Jednak prawdziwymi gwiazdami parku są rollercoastery: Hyperion, Zadra, Abyssus czy Mayan.


Magiczne Ogrody – raj pełen aktywności


Magiczne Ogrody to tematyczny park rodzinny w malowniczej miejscowości Trzcianki, niedaleko Kazimierza Dolnego i Janowca. Na powierzchni 18 ha można spotkać gadające skrzaty, smoka, mruczące drzewa i zobaczyć zamki wróżek.

Fot. Wikipedia / autorstwa Miszela Szymczaka - Praca własna, CC BY-SA 4.0


Dla najmłodszych to raj pełen aktywności – wspinaczka, biegania i zabaw w stylu sprawnościowym, zamiast typowych rollercoasterów. Unikatową atrakcją jest odmiana tulipanów „Magiczne Ogrody”, tworzona przez 25 lat. Park uzyskał m.in. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny w 2015 roku.

 

Tajemnicza Solina – magia Bieszczad


Park Tajemnicza Solina mieści się w sercu Bieszczad, na terenie ośrodka Polskich Kolei Linowych w Solinie. Ośrodek czerpie inspirację z lokalnych legend i baśni. Po przekroczeniu bramy parku powitają nas Czady – przyjazne istoty zamieszkujące Krainę Tajemniczej Soliny. Zwinne i pełne energii z radością zbierają dary lasu: grzyby, owoce oraz zioła. Ich miłość do muzyki, tańca i zabawy wprowadzi gości w niesamowity klimat tego miejsca.

Fot. Marta R / Shutterstock.com


Park znajduje się tuż przy popularnej kolejce gondolowej i łączy bieszczadzkie krajobrazy z opowieściami o Rusałkach, Biesach i Olbrzymach. Wśród atrakcji znajdują się: Labirynt Biesa, Rusałkowy Ruczaj oraz Ścieżki w Drzewach. W parku znajdziemy odpowiedzi na pytania m.in., skąd wzięła się nazwa Bieszczady.


Legendia – śląskie wesołe miasteczko w Chorzowie


Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia to najstarszy polski lunapark, działa od 1959 roku w Chorzowie. Teren o powierzchni 39 ha obfituje w ponad 40 atrakcji. Spośród nich warto wymienić Diamond River, czyli przeprawę odbywającą się dwunastoosobową łodzią po torze imitującym rwącą rzekę, oraz gigantyczny rollercoaster o wysokości 40 metrów. Na najmłodszych w Legendii czekają atrakcje typu Circus Train czy Tea Cups. 

Fot. patrick001 / Shutterstock.com


W tym parku poczujesz magię podniebnych lotów dzięki tęczowym balonom, które uniosą Cię w chmury. Miłośnicy skakania z pewnością pokochają Hopa-Lala, wielką powietrzną poduszkę. Przy okazji wejdź do magicznego świata Jadwigi i pomóż jej stworzyć zaczarowany eliksir, odkryj Gabinet Krzywych Zwierciadeł i wsiądź do jednej z olbrzymich chochli i odkryj, jak szybko można kręcić się wokół gigantycznego kotła pełnego czarów. Dzień można zakończyć przejażdżką na klasycznej karuzeli wiedeńskiej.


Twinpigs – amerykański western w polskich Żorach


Westernowy Park Rozrywki Twinpigs w Żorach przeniesie gości w świat Dzikiego Zachodu. Na powierzchni 10 ha znajduje się kilkanaście tematycznych stref, w tym: stacja kosmiczna, meksykańska hacjenda, hawajska plaża oraz indiańska wioska. Twinpigs to pierwszy w Polsce park rozrywki inspirowany amerykańskimi klasykami. Jego zabudowa doskonale odwzorowuje XIX-wieczne amerykańskie miasteczko. Możecie tu podziwiać nawet 10-metrowy wodospad z Gór Skalistych. Park podzielono na tematyczne strefy. W Twinpigs czeka na gości ponad 30 atrakcji.

Fot. Maciej Rekosiewicz / Shutterstock.com


W parku czekają na odwiedzających zarówno aktywności na świeżym powietrzu, jak i atrakcje w zamkniętych pomieszczeniach – kina 5D i figloraje dla najmłodszych. Możecie spróbować swoich sił w wydojeniu krowy, wypłukiwaniu złota, podkuwaniu koni oraz strzelaniu z łuku czy strzelby na specjalnych strzelnicach. Dla miłośników tradycyjnych wesołych miasteczek czekają koło młyńskie, pędzące karuzele, zjeżdżalnie oraz Dom Strachów – Nawiedzona Sztolnia i podziemna kolejka.


JuraPark Bałtów – spotkanie z gigantami


JuraPark w Bałtowie to pierwszy park tematyczny w Polsce poświęcony dinozaurom. Położony w województwie świętokrzyskim oferuje ponad 100 rekonstrukcji prehistorycznych zwierząt rozmieszczonych na rozległym terenie. Park zaprasza na spacer śladami dinozaurów, podczas którego można podziwiać olbrzymie modele zwierząt i poznać historię ich życia na Ziemi. Na terenie parku znajduje się również zwierzyniec, w którym można zobaczyć dzikie zwierzęta.

Fot. Soft Light / Shutterstock.com


Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, a dorośli zrelaksować się na spacerze po malowniczych okolicach. Na zakończenie spaceru warto pójść do kina 5D.


JuraPark Krasiejów i dinozaur o długości 60 metrów


JuraPark w Krasiejowie to kilkudziesięciohektarowy park tematyczny położony w województwie opolskim, zajmujący teren wykopalisk paleontologicznych. Obszar pokrywają  ścieżki z rekonstrukcjami dinozaurów rozmieszczonymi w naturalnym krajobrazie.  Zwiedzający mają okazję podziwiać rekonstrukcje ponad 250 modeli dinozaurów, w tym amficeliasa o długości 60 metrów. W parku znajdują się także: tunel czasu, oceanarium i kino 5D.

Fot. Darcos73 / Shutterstock.com


Oprócz głównej części poświęconej dinozaurom JuraPark zaprasza do futurystycznej scenerii będącej punktem wyjścia do podróży w czasie oraz poznania historii ewolucji człowieka.


Farma Iluzji – tutaj wszystko jest inne, niż się wydaje


Farma Iluzji (Mościska) to miejsce pełne zagadek i interaktywnych atrakcji. Choć nie jest typowym parkiem rozrywki, to nie ma tutaj miejsca na nudę. Głównymi atrakcjami Farmy Iluzji są Labirynt Luster i Zakręcony Domek. Farma to dla dzieci lekcja na temat tego, jak nasz mózg odbiera rzeczywistość.

Fot. Jan Zwolinski / Shutterstock.com


Żółty domek podwieszony na kolorowych balonach to prawdopodobnie jedyny taki budynek na świecie. Wasz błędnik oszaleje. Muzeum Iluzji z hologramami i iluzjami anamorficznymi zachwyci, Labirynt Luster stworzy nieskończoną ilość korytarzy, a Bajkowy Pałac Cieni sprawi, że poczujecie się niczym Piotruś Pan.


Majaland Kownaty – park rozrywki dla całej rodziny


Majaland Kownaty to park dla mniejszych i większych. Na miłośników adrenaliny czeka mniejszy rollercoaster; na najmłodszych klasyczne karuzele, zjeżdżalnie oraz ścianki wspinaczkowe. Majaland wyróżnia się na tle innych parków rozrywki dzięki swoim strefom tematycznym (takim jak np. Pszczółka Maja, Wiking Viki czy Heidi).

Fot. PatiPati / Shutterstock.com


Park położony niespełna 60 km od turystycznego Gorzowa Wielkopolskiego to latem raj dla osób spragnionych ochłody. Goście mogą wziąć udział w wodnej bitwie. Dla starszej młodzieży Majaland Kownaty przygotował bardziej ekstremalne atrakcje. Mroczny tor Wilkołak z pewnością dostarczy dreszczyku emocji, podobnie jak Rollercoaster Wikingów.


Polskie parki rozrywki łączą zabawę z nauką. Dzięki różnorodności atrakcji każdy powinien znaleźć w nich coś dla siebie. Wspólne chwile spędzone na zjeżdżalniach i w wesołych miasteczkach na pewno staną się pięknym wspomnieniem. Nie czekaj, wybierz się na przygodę i odkryj, co mają do zaoferowania te wyjątkowe miejsca!

Brak opinii - dodaj opinię

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.