Złoty Stok – atrakcje turystyczne. Kopalnia Złota, podziemny wodospad i wiele więcej

Złoty Stok to miasto w południowo-zachodniej Polsce, położone na Dolnym Śląsku nieopodal granicy z Czechami, które skrywa w podziemiach „cud” na skalę Europy. To niepozorne miasto to prawdziwa perełka regionu.
Fot. ARKADIUSZ MARKIEWICZ/wikipedia.org, CC BY 3.0
Data publikacji: 2024-09-03 Fot. ARKADIUSZ MARKIEWICZ/wikipedia.org, CC BY 3.0

Kamil Ś

Data dodania: 2024-09-03

Czemu Złoty Stok zawdzięcza swoją niesłabnącą popularność? Przede wszystkim unikalnej, nieczynnej już kopalni złota, w której wnętrzu znajduje się podziemny wodospad. Jeśli szukacie wrażeń na nadchodzący weekend, Złoty Stok to doskonałe miejsce na podróżniczy wypad za miasto.


Poczuj się jak poszukiwacz skarbów


Poczujmy się przez chwilę jak prawdziwi poszukiwacze skarbów. „Legenda” głosi, że podziemny wodospad położony jest w Górach Złotych i znajduje się w dawnej kopalni złota w Złotym Stoku. Aby się do niej dostać, śmiałkowie muszą zejść aż 23 metry pod ziemię. Brzmi jak kolejna seria Indiany Jones? To dopiero początek.

Fot. Lestat/wikipedia.org, CC BY 3.0


Podążając śladami podziemnego wodospadu, natrafiamy na wspomnianą kopalnię złota, która została udostępniona dla zwiedzających w 1969 roku. Nie od zawsze była to jednak wyłącznie atrakcja turystyczna. Jeszcze do lat 80. XX wieku górnicy przemierzali jej korytarze, wydobywając cenny kruszec. Z historii najnowszej dowiadujemy się, że kopalnia złota w Złotym Potoku jest obecnie częścią Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Potoku.


Odkryjmy złoto i podziemny wodospad


Skoro mamy już nakreśloną historię tego miejsca, przejdźmy do najciekawszej atrakcji, którą jest wspomniany wodospad. Jedyny taki podziemny wodospad w Polsce onieśmiela potęgą żywiołu i trudnym do opisania pięknem.

Fot. Crusier/wikipedia.org, CC BY 4.0


Widok wody spadającej z wysokości 8 metrów przyprawia o dreszcze. Dodatkowo potęgujące szum wody echo typowe dla akustycznych podziemnych korytarzy powoduje szybsze bicie serca. Całość dopełnia kolorowe podświetlenie wodospadu, stanowiące jedyną ingerencję człowieka w potęgę natury.


Co warto zwiedzić w Złotym Potoku?


Warto dodać, że zwiedzanie kopalni złota w Złotym Potoku odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Kierunek i schemat zwiedzania jest więc z góry ustalony. Z drugiej strony daje to możliwość zgłębienia historii tego miejsca, wysłuchania legend i opowieści z kopalni. W kopalni poza przepięknym wodospadem będziemy mieli możliwość skorzystania z przejażdżki 300-metrową podziemną trasą, którą pokonać można wyłącznie za pomocą pomarańczowego wagonika. Inną atrakcją jest spływ łodzią w zalanej wodą części Sztolni Gertruda. Jak przystało na prawdziwych poszukiwaczy złota, w kopalni złota możemy przyjrzeć się procesowi płukania złota, odlewania złotej sztabki, wybijania monet, czy podziwiania wystawy minerałów.

Fot. Grzegorz W. Tężycki/wikipedia.org, CC BY 4.0


Podczas wizyty w Złotym Potoku poza kopalnią koniecznie odwiedźcie inne „górnicze” atrakcje takie jak Średniowieczną Osadę Górniczą oraz Sztolnię Ochorową. Przed wyprawą w głąb kopalń polecamy dobrze się do tego przygotować. Ciepłe ubrania, które dobrze znoszą wilgoć, ochronią Was przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Przykładowo zarówno w kopalni złota, jak i w sztolni temperatura wynosi jedynie 7-10 stopni Celsjusza.

Komentarze

0/10

Autor

Kamil Ś

Redaktor portalu OtoNoclegi, miłośnik Tatr i turystyki rowerowej, od dziecka zakochany w widoku zamglonych górskich szczytów. W naturze najbardziej cenię sobie jej ponadczasowość. Może to właśnie ona sprawia, że czy z analogiem, czy z bezlusterkowcem, czy nawet z naszpikowanym elektroniką dronem możemy odkrywać na nowo jej piękno i nigdy się nim nie znudzić.

Zobacz noclegi i atrakcje w miastach