Najpiękniejsze zamki w Polsce. Te obiekty wytrzymały próbę czasu
Jeśli jesteście pasjonatami historii, koniecznie zaplanujcie sobie swój własny „zamkowy szlak” i odwiedźcie zaproponowane przez nas obiekty. To prawdziwe pomniki historii, które widziały więcej, niż niejedne kroniki, a swoją historię opowiadają kolejnym pokoleniom.
Zamek krzyżacki w Malborku
Zamek krzyżacki w Malborku to budowla trudna do pomylenia z czymkolwiek innym. Słyszał o nim niemalże każdy Polak, chociaż jego początki nie mają z ludnością Polski zbyt wiele wspólnego. Z ciekawostek o wspomnianym obiekcie, warto wspomnieć, że „największa na północ od Alp góra cegieł”, gdyż taka mawia się o wspomnianym zamku, został zbudowany z 4,5 mln cegieł. Aby jednak zwiedzić ten zamek w całości, zarezerwujcie sobie kilka godzin. Wycieczki z przewodnikiem, liczne ekspozycje oręża, czy bursztynu oraz wystawy czasowe nie bez przyczyny przyciągają co roku tłumy turystów. Jeśli więc pasjonujecie się historią, jest to miejsce, które po prostu musicie odwiedzić.
Fot. Sergey Dzyuba/shutterstock.com
Zamek Moszna
Zamek Moszna to obiekt położony zaledwie 35 km od Opola. Wedle legendy zamek ten należał do zakonu Templariuszy. Nietypowa ilość wież (dokładnie 99) i pomieszczeń (365 komnat) usytuowany został w otoczeniu ogromnego parku, który porastają kilkusetletnie dęby i lipy. Do wspomnianego zamku przylega również szklana oranżeria z egzotycznymi roślinami oraz stadnina koni angielskich. Mało tego, istnieje możliwość zatrzymania się na nocleg w historycznych komnatach zamku, oraz skorzystanie z oferty Restauracji Zamkowej, gdzie serwowane są lokalne specjały.
Fot. Sergey Dzyuba/shutterstock.com
Zamek Czocha
Zamek Czocha datowany na XIII wiek, to obiekt, który słynie z krążących wokół niego legend. Ponoć po komnatach wciąż błąka się Biała Dama o imieniu Gertruda, które wedle podań miała wprowadzić do zamku wojska husyckie w 1431 r., a walczący w jego obronie brat Białej Damy w chwili śmierci miał ją przekląć i uwięzić w murach zamku. Kolejne legendy dotyczą czasów II Wojny Światowej, aczkolwiek historie związane z tamtym okresem po dziś dzień nie zostały w pełni wyjaśnione. Co ciekawe, obiekt ten mogliśmy podziwiać w wielu filmach, takich jak: „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmin” czy „Poza lasem Sherwood” oraz serialach: „Tajemnica twierdzy szyfrów” i „Święta wojna”.
Fot. Piotr Herman/shutterstock.com
Zamek Książ w Wałbrzychu
Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego stanowi element Szlaku Zamków Piastowskich. Obiekt ten od 1941 roku pełnił funkcję kwatery Adolfa Hitlera. Jakie części zamku koniecznie należy zobaczyć? W szczególności Salę Maksymiliana i Salon Chiński (jedne z najbardziej imponujących komnat w zamku), zamkowe ogrody, czy stadninę koni.
Fot. Krzysztof Bubel/shutterstock.com
Zamek w Niedzicy
Wzniesiony w 1310 roku obiekt początkowo miał stanowić drewnianą strażnicę graniczną, której celem miało być kontrolowanie drogi z Węgier do Polski. Z czasem jednak budowlę zmodernizowano i stała się ona potężnym obiektem obronnym. W zamku w Niedzicy znajdziemy między innymi dyby, w których uwięziony był Janosik. Z pałacowych tarasów podziwiać możemy Pieniny, zaporę na Dunajcu i zamek Czorsztyński.
Fot. Mateusz Lachowski Photo/shutterstock.com
Królewski Zamek Będziński
Obiekt wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd przez Kazimierza Wielkiego był wielokrotnie niszczony i ponownie odbudowywany. Przez lata stanowił istotne ogniwo systemu obronnego zachodniej granicy Polski. Odwiedzając ten zamek, koniecznie udajcie się do funkcjonującego od 1956 r. Muzeum Zagłębia z niezwykle bogatą kolekcją broni, a także do stylowej karczmy rycerskiej, gdzie serwowane są specjały kuchni staropolskiej.
Fot. Ari-chaan/wikipedia.org CC BY-SA 3.0 pl
Zamek w Gołuchowie
To zdecydowanie obiekt, który stanowi wizytówkę Wielkopolski. Zamek w Gołuchowie oferuje zwiedzającym otoczenie przepięknego parku, budynki dworskie, hodowlę żubrów i stylową restaurację. Zdecydowanie jest co tutaj pozwiedzać.
Fot. P.R.Schreyner/wikipedia.org CC BY-SA 3.0 pl
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie położony jest na prawym brzegu Sanu i stanowi bezcenny skarb renesansowej architektury. Wyjątkowe naścienne dekoracje obecne w niemalże w każdym pomieszczeniu łącznie pokrywają powierzchnię aż 7000 metrów kwadratowych muru i przedstawiają popiersia cesarzy rzymskich, polskich władców i świętych. Poza tymi niezwykłymi malowidłami na zwiedzających czeka kaplica zamkowa, grobowiec oraz genialnie zachowane lochy wraz z izbą tortur.
Fot. Mach240390/wikipedia.org CC BY 4.0
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Budowla datowana na XIV wiek niestety nie przetrwała próby czasu tak samo dobrze, jak wyżej wymienione zamki. Mimo to każde skrzydło zamku udostępnione jest dla zwiedzających. W podziemiach poza licznymi komnatami znajdziemy również Karczmę Rycerską, z kolei na dziedzińcu będziemy mogli przebierać w mnogości pamiątek oferowanych na licznych kramach. Polecamy jednak odwiedzić to miejsce w sezonie letnim, kiedy to odbywają się tutaj turnieje rycerskie przyciągające tłumy turystów.
Fot. ArtMediaFactory/shutterstock.com
Zamek Pieskowa Skała
Ostatnim zamkiem, który koniecznie musicie odwiedzić, jest zamek Pieskowa Skała, którego „strzeże” Maczuga Herkulesa. Wspomniany obiekt stanowi wizytówkę Małopolski i znajduje się w malowniczym Ojcowskim Parku Narodowym na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek ten oferuje kilka tarasów widokowych, piękne pałacowe ogrody i wspaniałą renesansową architekturę.
Fot. konradkerker/shutterstock.com
Komentarze
Autor
Kamil Ś
Redaktor portalu OtoNoclegi, miłośnik Tatr i turystyki rowerowej, od dziecka zakochany w widoku zamglonych górskich szczytów. W naturze najbardziej cenię sobie jej ponadczasowość. Może to właśnie ona sprawia, że czy z analogiem, czy z bezlusterkowcem, czy nawet z naszpikowanym elektroniką dronem możemy odkrywać na nowo jej piękno i nigdy się nim nie znudzić.Zobacz noclegi i atrakcje w miastach
- Zakopane
- Wisła
- Kościelisko
- Poronin
- Szklarska Poręba
- Kudowa-Zdrój
- Karpacz
- Murzasichle
- Szczyrk
- Małe Ciche
- Krynica-Zdrój, Krynica Górska
- Kazimierz Dolny
- Sandomierz
- Bukowina Tatrzańska
- Zawoja
- Polanica-Zdrój
- Krościenko nad Dunajcem
- Szczecin
- Szczawnica
- Zwierzyniec
- Brenna
- Gdańsk
- Białka Tatrzańska
- Gliczarów Górny
- Czarny Dunajec
- Duszniki-Zdrój
- Wrocław
- Tylicz
- Piwniczna-Zdrój
- Wysowa-Zdrój