Redyki na Podhalu 2024 – terminy, gdzie zobaczyć?
Redykiem nazywamy prowadzenie przez pasterzy swoich stad owiec na hale lub wracanie z wypasu. Tę tradycję kultywuje się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Redyki w Polsce to zawsze wyjątkowe wydarzenia!
Data publikacji: 2024-09-18
Fot. wfond / Shutterstock.com
Od września do października baca sprowadza zwierzęta do dolin. Choć według tradycji koniec wypasu przypada na św. Michała, czyli 29 września, to współczesność raczej już nie jest taka zasadnicza. Dlatego redyki w niektórych miejscowościach odbywają się nawet do końca października i przybierają formę folklorystycznego spektaklu.
Gdzie i kiedy podziwiać redyki na Podhalu 2024 roku?
W 2024 roku redyki odbędą się w kilku miejscach. To dobra wiadomość dla spragnionych miłych widoków turystów. Dlaczego? Ponieważ zyskają oni możliwość podziwiania tego wyjątkowego zjawiska w różnych częściach Polski i to w różnych dniach.
Oto harmonogram jesiennych redyków:
- 28 września – redyk w ramach 40. Babiogórskiej Jesieni przy ośrodku DIABLAK w Zawoi Widły.
- 28 września – przy bacówce „Na Bukowinie” w Żabnicy.
- 11–12 października – redyk w Szczawnicy.
- 5 października w Ochotnicy Górnej będziemy mogli uczestniczyć w redyku bacy Jarosława Buczka.
- 19 października redyk zawita do Kluszkowiec. To święto braci Leśnickich.
- Prawdopodobnie 20 października na terenie ze Skawicy do Poronina odbędzie się redyk bacy Krzysztofa Bachledy-Curusia.
- Wstępnie 6 lub 20 października będzie świętował baca Józef Klimowski. Ostatnio pędził on swoje stado przez Radocynę, Regietów, do Wysowej-Zdroju i Ropek, przez Czertyżne, Mochnaczkę do Ryta, a później do Nowego Targu.
- Być może 27 października odbędzie się święto braci Hyrczyków. Wypatrujcie ich na trasie z Baligówki do Starego Bystrego przez Czarny Dunajec.
Fot. marcin jucha / Shutterstock.com
Jeśli planujecie akurat jesienią wybrać się w góry, to koniecznie weźcie pod uwagę podane daty. Warto przy okazji wziąć udział w niepowtarzalnych góralskich widowiskach.
Mimo postępu cywilizacyjnego pasterska tradycja wciąż jest ważnym elementem życia górali, a umiejętności wypasu zwierząt i metody produkcji serów są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu każdy region utrzymuje swoją wyjątkową tożsamość.
Galeria zdjęć
Komentarze (7)
Redyk w Czarnym Dunajcu, czy aktualny? W jakim miejscu najlepiej się pojawić, żeby zobaczyć/ uczestniczyć w redyku? Są gdzieś dokladniejsze dane?
Redyk w Czarnym Dunajcu nie jest oficjalnym wydarzeniem organizowanym przez władze gminy tylko jest prywatną inicjatywą. Możliwe, że bliżej tego terminu uda się uzyskać więcej informacji.
Redyk przez Czarny Dunajec o której godzinie?
Ostatnio byl w godzinach 14-15.
Kluszkowiec -jak przebiega trasa przepędu owiec? Skąd-dokąd?
O której trzeba być na miejscu ? Chodzi mi o Ochotnice
𝐑𝐄𝐃𝐘𝐊 𝐉𝐄𝐒𝐈𝐄𝐍𝐍𝐘 już w najbliższą sobotę🐑5.10.2024r. 🔸 14:00 Msza Święta w kaplicy w Potoku Jamne 🔸 zejście owiec do wsi w oprawie muzyki i śpiewu pasterskiego 🔸 prezentacja muzyki i śpiewu pasterskiego w budynku Wiejskiego Ośrodka 🔸 zabawa taneczna