Redyki na Podhalu 2024 – terminy, gdzie zobaczyć?

Redykiem nazywamy prowadzenie przez pasterzy swoich stad owiec na hale lub wracanie z wypasu. Tę tradycję kultywuje się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Redyki w Polsce to zawsze wyjątkowe wydarzenia!
Fot. wfond / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-09-18 Fot. wfond / Shutterstock.com
Redyk w Czarnym Dunajcu nie jest oficjalnym ... 24.10.2024

Miłosz

Data dodania: 2024-09-18

Od września do października baca sprowadza zwierzęta do dolin. Choć według tradycji koniec wypasu przypada na św. Michała, czyli 29 września, to współczesność raczej już nie jest taka zasadnicza. Dlatego redyki w niektórych miejscowościach odbywają się nawet do końca października i przybierają formę folklorystycznego spektaklu.


Gdzie i kiedy podziwiać redyki na Podhalu 2024 roku?


W 2024 roku redyki odbędą się w kilku miejscach. To dobra wiadomość dla spragnionych miłych widoków turystów. Dlaczego? Ponieważ zyskają oni możliwość podziwiania tego wyjątkowego zjawiska w różnych częściach Polski i to w różnych dniach.


Oto harmonogram jesiennych redyków:

  • 28 września – redyk w ramach 40. Babiogórskiej Jesieni przy ośrodku DIABLAK w Zawoi Widły.
  • 28 września – przy bacówce „Na Bukowinie” w Żabnicy.
  • 11–12 października – redyk w Szczawnicy.
  • 5 października w Ochotnicy Górnej będziemy mogli uczestniczyć w redyku bacy Jarosława Buczka.
  • 19 października redyk zawita do Kluszkowiec. To święto braci Leśnickich.
  • Prawdopodobnie 20 października na terenie ze Skawicy do Poronina odbędzie się redyk bacy Krzysztofa Bachledy-Curusia.
  • Wstępnie 6 lub 20 października będzie świętował baca Józef Klimowski. Ostatnio pędził on swoje stado przez Radocynę, Regietów, do Wysowej-Zdroju i Ropek, przez Czertyżne, Mochnaczkę do Ryta, a później do Nowego Targu.
  • Być może 27 października odbędzie się święto braci Hyrczyków. Wypatrujcie ich na trasie z Baligówki do Starego Bystrego przez Czarny Dunajec.

Fot. marcin jucha / Shutterstock.com


Jeśli planujecie akurat jesienią wybrać się w góry, to koniecznie weźcie pod uwagę podane daty. Warto przy okazji wziąć udział w niepowtarzalnych góralskich widowiskach.


Mimo postępu cywilizacyjnego pasterska tradycja wciąż jest ważnym elementem życia górali, a umiejętności wypasu zwierząt i metody produkcji serów są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu każdy region utrzymuje swoją wyjątkową tożsamość.

Galeria zdjęć

Brak opinii - dodaj opinię

Komentarze (7)

0/10
  • Karolina
    odpowiedz

    Redyk w Czarnym Dunajcu, czy aktualny? W jakim miejscu najlepiej się pojawić, żeby zobaczyć/ uczestniczyć w redyku? Są gdzieś dokladniejsze dane?

    • Redakcja OtoNoclegi.pl

      Redyk w Czarnym Dunajcu nie jest oficjalnym wydarzeniem organizowanym przez władze gminy tylko jest prywatną inicjatywą. Możliwe, że bliżej tego terminu uda się uzyskać więcej informacji.

  • Dorota
    odpowiedz

    Redyk przez Czarny Dunajec o której godzinie?

    • KArol

      Ostatnio byl w godzinach 14-15.

  • Buba
    odpowiedz

    Kluszkowiec -jak przebiega trasa przepędu owiec? Skąd-dokąd?

  • Kaska
    odpowiedz

    O której trzeba być na miejscu ? Chodzi mi o Ochotnice

    • Kamil

      𝐑𝐄𝐃𝐘𝐊 𝐉𝐄𝐒𝐈𝐄𝐍𝐍𝐘 już w najbliższą sobotę🐑5.10.2024r. 🔸 14:00 Msza Święta w kaplicy w Potoku Jamne 🔸 zejście owiec do wsi w oprawie muzyki i śpiewu pasterskiego 🔸 prezentacja muzyki i śpiewu pasterskiego w budynku Wiejskiego Ośrodka 🔸 zabawa taneczna

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Zobacz noclegi w Zakopanem

Gubałówka Apartament

ul. Gubałówka 198, Zakopane

Domki Góralskie

ul. Walkosze 8, Zakopane