Co zwiedzić podczas 3-dniowej wycieczki do Zakopanego?
Jak zaplanować krótki wypad, by maksymalnie wykorzystać czas? Przeczytaj nasz przewodnik i odkryj ciekawe miejsca w Zakopanem, które warto wpisać do swojego planu!
Dzień 1 – Krupówki, Gubałówka i cmentarz
Najlepiej dotrzeć na nocleg w Zakopanem wieczorem i po rozgoszczeniu się w kwaterze odpocząć oraz zjeść kolację, by nabrać sił na intensywny weekend.
Pierwszy dzień rozpoczynamy od spaceru po słynnych Krupówkach, będących nieformalnym centrum miasta. Tu można kupić pamiątki, odwiedzić Muzeum Tatrzańskie lub wstąpić do Myszogrodu. Na zwiedzanie warto przeznaczyć około 3 godzin.
Fot. alicja neumiler / Shutterstock.com
Kolejnym punktem jest Gubałówka, na którą dostaniemy się kolejką linowo-terenową. Po drodze miniemy targ z regionalnymi smakołykami i pamiątkami. Na szczycie czekają na nas niezapomniany widok na Zakopane i Tatry, a także lokalne restauracje. Cała wizyta, wraz z obiadem, zajmie około 2 godzin.
Popołudnie można spędzić, spacerując po historycznej ulicy Kościeliskiej. To tu znajdziemy zabytkowe wille w stylu zakopiańskim i stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku – miejsce spoczynku zasłużonych mieszkańców regionu. Powstał on około 1850 roku, grunty pod niego prawdopodobnie ofiarował Jan Pęksa.
Jeśli starczy Wam dnia, polecamy:
- Kościół pw. Świętej Rodziny: jest jednym z symboli Zakopanego. Znajduje się tu także cmentarz oraz krzyż na Giewoncie.
- Przejazd dorożką: idealna atrakcja dla całej rodziny, która pozwala w relaksujący sposób zwiedzać Zakopane, podziwiając jego malownicze widoki.
- Deptak na Krupówkach: charakterystyczny kilometr deptaka pełen sklepów i restauracji, gdzie można odpocząć i podziwiać piękno gór.
- Dom do góry nogami: Niezwykły budynek, który oferuje odwiedzającym wyjątkową perspektywę – całe wyposażenie jest przyczepione do podłogi. Daje to wrażenie, że wszystko znajduje się na suficie.
Dzień 2: góry w pełnej krasie – Dolina Pięciu Stawów
Drugi dzień to idealny moment na górską przygodę. Polecamy wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich – jednej z najbardziej malowniczych dolin Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Szlak rozpoczyna się na Palenicy Białczańskiej, gdzie możemy dojechać własnym samochodem (pamiętajmy o wcześniejszej rezerwacji parkingu) lub busem z Zakopanego.
Po drodze miniemy Wodogrzmoty Mickiewicza i wejdziemy na zielony szlak prowadzący przez lasy i drewniane mostki. Po około 2 godzinach dotrzemy do schroniska. Warto przy okazji spróbować lokalnych przysmaków, chociażby szarlotki. Z Doliny możemy ruszyć na bardziej wymagające trasy lub wrócić nad Morskie Oko, korzystając z niebieskiego szlaku przez Świstówkę Roztocką.
Fot. Maciej Pawlik / Shutterstock.com
Dzień 3 – relaks w termach
Ostatni dzień warto przeznaczyć na relaks. Podhale słynie z basenów termalnych. W Zakopanem polecamy:
- Aquapark Zakopane: basen zewnętrzny z widokiem na Tatry i temperatura wody wynosząca 32°C to idealne miejsce na odpoczynek.
- Polana Szymoszkowa (latem): kąpielisko z wodą bogatą w minerały, leżaki i restaurację.
Fot. Longfin Media / Shutterstock.com
Alternatywą są termy w pobliskich miejscowościach, w Chochołowie i Bukowinie Tatrzańskiej.
Przedłużony weekend w Zakopanem to wyjątkowa przygoda, pełna niezapomnianych widoków i regionalnego klimatu. Mimo że 3 dni to niewiele, dobrze zaplanowany wypad pozwoli nacieszyć się zarówno urokiem miasta, jak i bliskością natury. Atrakcji dla dzieci w Zakopanem również nie brakuje, więc warto wybrać się tam na pobyt całą rodziną i odkryć to, czego nie udało się zobaczyć za pierwszym razem!
Komentarze
Autor
Miłosz
Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.Zobacz noclegi i atrakcje w miastach
- Kościelisko
- Poronin
- Murzasichle
- Małe Ciche
- Krynica-Zdrój, Krynica Górska
- Krościenko nad Dunajcem
- Bukowina Tatrzańska
- Zawoja
- Szczawnica
- Białka Tatrzańska
- Czarny Dunajec
- Gliczarów Górny
- Tylicz
- Piwniczna-Zdrój
- Wysowa-Zdrój
- Kraków
- Jurgów
- Czarna Góra
- Biały Dunajec
- Szaflary
- Grywałd
- Rabka-Zdrój
- Bańska Wyżna
- Zubrzyca Górna
- Czorsztyn
- Oświęcim
- Chochołów
- Ząb
- Nowe Bystre
- Maniowy