Wisła – perła Beskidu Śląskiego z Adamem Małyszem w tle

Położona w sercu Beskidu Śląskiego Wisła od lat cieszy się popularnością wśród turystów. W 2023 roku liczba odwiedzających przekroczyła imponujące 2 miliony i była o 15 proc. wyższa w porównaniu z rokiem poprzednim.
Fot. Autorstwa D T G - Praca własna, CC BY 3.0
Data publikacji: 2024-09-03 Fot. Autorstwa D T G - Praca własna, CC BY 3.0

Miłosz

Data dodania: 2024-09-03
  • Symbolem miasta jest Adam Małysz. Tutaj w wieku sześciu lat oddał swój pierwszy skok.
  • Wisła na tle innych miast wyróżnia się wielokulturowością.
  • Turyści wypoczywający w Wiśle mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych, prawie 30 wyciągów narciarskich.
  • Wisła ma w sobie coś dla każdego – od sportów zimowych, przez malownicze szlaki turystyczne, po bogatą ofertę kulturalną. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na porę roku.


    Na szlaku


    Wisła nieustannie rozwija swoją ofertę turystyczną, aby sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających gości. Jedną z najnowszych atrakcji jest 8-kilometrowy szlak widokowy na Baranią Górę, który zachwyca panoramami Beskidów i pozwala na bliski kontakt z dziką naturą. To idealna propozycja dla miłośników pieszych wędrówek, poszukujących ciszy i spokoju w otoczeniu górskich krajobrazów.

    Fot. autorstwa Marka Ślusarczyka, CC BY 3.0, ośrodek narciarski Nowa Osada


    Równocześnie Wisła inwestuje w różnorodne formy aktywności na świeżym powietrzu. Park linowy z pięcioma trasami o różnym poziomie trudności oraz 50 km oznakowanych tras rowerowych przyciągają zarówno rodziny z dziećmi, jak i amatorów mocniejszych wrażeń.


    Zielona strona Wisły


    Coraz więcej turystów poszukuje na wakacje miejsc dbających o środowisko, a Wisła z dumą promuje te wartości. Obecnie panele słoneczne pokrywają już 30% zapotrzebowania energetycznego miasta. Poza tym Wisła angażuje się w inicjatywy proekologiczne, m.in. regularne akcje sprzątania szlaków turystycznych. W 2023 roku zebrano w ten sposób ponad 5 ton śmieci.

    Fot. autorstwa Henryka Poddębskiego - National Archives, Domena publiczna, panorama Wisły w 1939


    Wiele obiektów gastronomicznych i noclegowych oferuje biodegradowalne produkty oraz systemy odzyskiwania wody deszczowej. Dzięki temu Wisła staje się wzorem dla innych miejscowości turystycznych, które chcą łączyć rozwój z troską o środowisko.


    Wisła tętni życiem przez cały rok


    Wisła przyciąga turystów przez cały rok dzięki bogatemu kalendarzowi wydarzeń i festiwali. Zimą miasto zamienia się w raj dla miłośników sportów zimowych, z zawodami narciarskimi, snowboardowymi oraz kulturalnymi włącznie. Najważniejszym jest Puchar Świata w Skokach Narciarskich.


    Latem Wisła to centrum festiwalowe. Na szczególną uwagę zasługuje Festiwal Kultury Beskidzkiej. Przez kilka dni miasto tętni życiem; koncerty, warsztaty rękodzielnicze i wystawy przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Na dodatek organizowane są liczne imprezy sportowe, w tym biegi na Skocznię im. Adama Małysza oraz maratony rowerowe. Dzięki tym wydarzeniom Wisła pozostaje atrakcyjna przez cały rok.

     

    Co warto zobaczyć w Wiśle?


    Oto subiektywna lista atrakcji, które warto zobaczyć w Wiśle:

    • Dworzec Kolejowy w Wiśle Uzdrowisko – pięknie odrestaurowany budynek, który pełni funkcję centrum przesiadkowego i informacji turystycznej. Znajduje się tu także Restauracja Browar Wisła.
    • Pałacyk Myśliwski Habsburgów – drewniany pałacyk w stylu tyrolskim, który został przeniesiony na obecne miejsce w 1985 roku i obecnie pełni funkcję oddziału PTTK.
    • Deptak w Wiśle – popularna promenada pełna sklepów, restauracji i wypożyczalni rowerów, gdzie można podziwiać liczne statuetki misiów.
    • Rynek w Wiśle oraz Dom Zdrojowy – centralny punkt miasta z fontanną, informacją turystyczną i miejscem, gdzie znajduje się figura Adama Małysza z białej czekolady.
    • Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – modernistyczny zamek z lat 1929-1930, wykorzystywany przez prezydentów jako rezydencja wypoczynkowa.

    Fot. autorstwa Photo: Hons084 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl, Zamek Prezydencki w Wiśle

    • Aleja Gwiazd Sportu w Wiśle – ulica z tablicami upamiętniającymi wybitnych sportowców związanych z Wisłą.
    • Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego – muzeum etnograficzne prezentujące życie i kulturę górali Beskidu Śląskiego, znajdujące się w dawnej karczmie z 1794 roku.
    • Zabytkowy Park Przygód – park z miniaturkami zabytków, które można zobaczyć, podróżując wzdłuż Wisły, szczególnie efektowne po zmroku.
    • Centrum Edukacji Ekologicznej – kompleks edukacyjno-rekreacyjny z ogrodami tematycznymi i placem zabaw, idealny dla rodzin.
    • Wodospad na Wisełce – malowniczy wodospad o wysokości 8 metrów, położony około 5 km od centrum Wisły.
    • Skocznia narciarska „Malinka” im. Adama Małysza – skocznia narciarska, która jest jednym z najważniejszych obiektów sportowych w regionie.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Noclegi

Domek Cud Miód

ul. Partecznik 27, Wisła

Cud Miód Apartamenty

ul. Partecznik 27, Wisła

Agroturystyka Irena

ul. Bolesława Prusa 5, Wisła