Podlasie – atrakcje dla każdego o każdej porze roku. Województwo podlaskie bez tajemnic

Podlasie fascynuje swoją naturalną urodą i spokojem. Położone na północno-wschodnich krańcach Polski gwarantuje ciszę i gościnność mieszkańców. Jeśli szukasz miejsca na krótki wypad na tydzień, Podlasie będzie idealnym wyborem.
Fot. Tomasz Borsuk  / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-09-20 Fot. Tomasz Borsuk / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-09-20
  • Podlasie – atrakcje: Podlasie czy Podlaskie? Choć „Podlasie” i „Podlaskie” brzmią podobnie, nie są tym samym. „Podlasie” to historyczna kraina obejmująca część obecnego województwa podlaskiego oraz obszary województwa mazowieckiego i lubelskiego. „Podlaskie” odnosi się konkretnie do współczesnego województwa, które obejmuje również fragment Mazowsza i Suwalszczyzny.
  • Dwie teorie. Nazwa „Podlasie” ma dwie główne interpretacje. Pierwsza sugeruje, że oznacza ona „obszar pod lasem” i odzwierciedla naturalne otoczenie regionu. Druga teoria odnosi się do historycznego okresu, kiedy ten obszar należał do Wielkiego Księstwa Litewskiego i obowiązywało tam prawo „lackie”, odnosząc się do „Lachów” – Polaków.
  • Białystok – stolica regionu


    Białystok to punkt startowy każdej podróży po Podlasiu. To miasto urzeka swoją przestronnością i zielenią, a jedną z najważniejszych atrakcji jest barokowy Pałac Branickich. Białystok, podobnie jak Rzym, leży na siedmiu wzgórzach. Przynależy do sieci zdrowych miast według Światowej Organizacji Zdrowia. Aż 32% jego powierzchni zajmują tereny zielone. Miasto ma bogate i zróżnicowane dziedzictwo kulturowe. 

    Fot. Jurand38 / Shutterstock.com


    Do 1939 roku Białystok był domem dla około 50 tys. Żydów i posiadał 60 synagog. Dziś mieszkańcy Białegostoku pozostają zróżnicowani pod względem religijnym. Mało kto wie, że na cześć miasta jedna z asteroid w pasie planetoid Układu Słonecznego otrzymała nazwę Bialystock.


    Puszcza Knyszyńska – rezerwat Krzemianka


    W pobliżu Białegostoku znajduje się Puszcza Knyszyńska i jej rezerwat Krzemianka. To idealne miejsca na spacer w otoczeniu dzikiej przyrody, przypominającej tajemniczą dżunglę. W Puszczy Knyszyńskiej znajdują się dwa wyjątkowe miejsca, które umożliwiają bliższe poznanie lokalnej przyrody. Pierwszym z nich jest Silvarium w Poczopku, drugim – Arboretum w Kopnej Górze. 

    Fot. autorstwa Krzysztofa Kundzicza - Praca własna, CC BY-SA 3.0


    Dodatkowym magnesem turystycznym jest Podlaski Szlak Tatarski, znany również jako Podlaski Orient. Na tym szlaku można spotkać polskich Tatarów, spróbować ich tradycyjnej kuchni oraz zwiedzić jedną z dwóch najstarszych w Polsce świątyń muzułmańskich – meczet w Bohonikach lub Kruszynianach.


    Supraśl – uzdrowiskowy klejnot Podlasia


    Spacerując po supraskich bulwarach, poczujesz się jak w bajce. Rozkwit Supraśla rozpoczął się w momencie, gdy prawosławni mnisi otrzymali zgodę na budowę klasztoru nad rzeką Supraśl. Monaster, który funkcjonuje do dzisiaj, jest obecnie miejscem duchowego wytchnienia i zarazem popularnym celem turystycznym. W obrębie klasztoru znajduje się Muzeum Ikon. 

    Fot. autorstwa AndyTheVine - Praca własna, CC BY 3.0


    Warto także zwrócić uwagę na wyjątkową cerkiew obronną, znajdującą się na dziedzińcu klasztoru. To prawdopodobnie jedyna w Polsce cerkiew obronna z czterema okrągłymi wieżami.


    Europejska Wioska Bociania – Pentowo


    Kilkanaście minut od Tykocina (który również warto zwiedzić) znajduje się Pentowo – Europejska Wioska Bociania. To miejsce, gdzie znajdziesz aż kilkadziesiąt bocianich gniazd. Pentowo jest jednym z kilkunastu miejsc uhonorowanych tytułem „Europejskiej Wioski Bocianiej” przez Fundację EuroNatur. Projekt „Europejskie Wioski Bocianie” ma na celu chronić bociana białego oraz jego siedliska, które w XX wieku zostały zagrożone przez nowoczesne rolnictwo i melioracje.

    Fot. ArtMediaFactory  / Shutterstock.com


    Pentowo wygrało rywalizację o tytuł z mazurskim Żywkowem. Miejscowość leży nad starorzeczem Narwi, co zapewnia bocianom obfite źródło pożywienia w postaci rozległych łąk. Po huraganie w 1992 roku, który zniszczył większość drzew w okolicy, bociany znalazły idealne warunki do budowy gniazd na pozostałych kikutach drzew oraz na budynkach i słupach.


    Kraina Otwartych Okiennic – tutaj rządzi kolor


    W Krainie Otwartych Okiennic między wsiami Trześcianka, Soce i Puchły natrafisz na kolorowe cerkwie i pięknie zdobione domy. Podróż przez ten malowniczy region to uczta dla oczu i duszy. Krainę Otwartych Okiennic można rozszerzyć o pobliskie miejscowości: Ciełuszki, Kaniuki, Dawidowicze, Ryboły i Pawły. 

    Fot. autorstwa Polimereka - Praca własna, CC BY-SA 3.0


    Łączą je głównie mieszkańcy posługujący się gwarą podlaską i wyznający prawosławie. Ich domy zdobią ornamenty, które pochodzą z okresu wygnania z czasów I wojny światowej. Na tych terenach ludność została osadzona w XVI wieku podczas kolonizacji terenów między Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim.


    Kruszyniany – kulinarne i religijne dziedzictwo


    Kruszyniany, niegdyś ważny ośrodek muzułmański, dziś są wsią, która łączy wiele tradycji i kultur. Przekazane przez króla Jana III Sobieskiego polskim Tatarom zdają się być zagubione wśród lasów i łąk. Po zniszczeniach meczetu i cmentarza oraz po pożarze restauracji Tatarska Jurta społeczność Kruszynian szybko przystąpiła do odbudowy. 

    Fot. autorstwa Basi Lasockiej - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl


    Miejscowy meczet z jego zielonymi wieżyczkami i wnętrzem pełnym dywanów przypomina o bogatej historii. Za meczetem znajduje się mizar, cmentarz z charakterystycznymi nagrobkami. Będąc w Kruszynianach, warto spróbować pierekaczewników, trybuszoków, kibinów, pieremiaczy, cebulników i samsy.


    Narwiański Park Narodowy – Amazonka Podlasia


    W pobliżu Białegostoku roztacza się Narwiański Park Narodowy. Kładka edukacyjna łącząca wsie Waniewo i Śliwno to prawdziwa atrakcja, a rejs łodzią pychówką po meandrującej Narwi na pewno zapamiętasz na długo. Park jest domem dla licznych zagrożonych gatunków ptaków, w tym błotniaka stawowego, będącego zresztą symbolem parku. 

    Fot. autorstwa Przemka Pietraka - Praca własna, CC BY-SA 3.0


    Park obejmuje odcinek doliny Narwi, ciągnący się od Surażu na południu do Rzędzian na północy, o długości około 50 km. Na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego występuje aż 58 zbiorowisk roślinnych. Przewagę stanowią roślinność bagienna. Flora roślin naczyniowych w Narwiańskim PN liczy około 500 gatunków. Wśród nich znajdują się rośliny objęte ścisłą ochroną, np. grążel żółty, grzybienie białe, kosaciec syberyjski czy mieczyk dachówkowaty.


    Biebrzański Park Narodowy – największy w Polsce


    Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce, leży w Kotlinie Biebrzańskiej. Park jest objęty ścisłą ochroną, a jego powierzchnia wynosi 592,23 km kw., z dodatkową otuliną rozciągającą się na 668,24 km kw. Park dzieli się na trzy baseny:

    • Basen Północny, znany jako Górny Basen, to 40 km odcinek z torfowiskami o miąższości 3-6 m.
    • Basen Środkowy, o kształcie trapezu, ma powierzchnię pokrytą torfem o miąższości 1-3 m.
    • Basen Południowy, w kształcie rynny, ma długość 30 km i szerokość 12-15 km, z dominującymi tarasami zalewowymi.

    Fot. autorstwa Jerzego Opioły - Praca własna, CC BY-SA 4.0


    Na tym wyjątkowym przyrodniczo obszarze znajdują się zarówno tereny leśne, jak i nieużytki, w tym Bagna Biebrzańskie. Wartość przyrodnicza parku jest efektem zlodowacenia środkowopolskiego, które kształtowało teren i tworzyło podłoże dla rozwiniętej roślinności wodno-błotnej i torfowiskowej. Symboliczny przedstawiciel parku to batalion, średniej wielkości ptak wędrowny z rodziny bekasowatych.


    Białowieski Park Narodowy – kraina żubrów


    Historia Białowieskiego Parku Narodowego sięga początków XX wieku. Pomysł utworzenia parku pojawił się po raz pierwszy w 1916 roku, dzięki inicjatywie gdańskiego botanika Hugo Conwentza, lecz wówczas nie zyskał on wystarczającego poparcia. Dopiero kilka lat później po staraniach polskich przyrodników z profesorem Władysławem Szeferem na czele udało się stworzyć Nadleśnictwo Rezerwat. W 1947 roku powstał Park Narodowy w Białowieży w obecnej formie. 

    Fot. autorstwa Lilly M - Praca własna, CC BY-SA 3.0


    Park narodowy ma powierzchnię 10 517,27 ha. Z tego 6059,27 ha objęto ochroną ścisłą. Symbolem parku jest oczywiście żubr, największy lądowy ssak Europy. Samce ważą nawet 900 kg, a samice około 300 kg mniej. Puszcza Białowieska pozostaje jednym z siedmiu transgranicznych obiektów dziedzictwa światowego, łączącym ochronę przyrody z wyjątkowym dziedzictwem kulturowym.


    Wigierski Park Narodowy – wyjątkowy urok


    Wigierski Park Narodowy, utworzony w 1989 roku, to prawdziwy skarb przyrody, który rozciąga się na powierzchni ponad 150 km² w północno-zachodniej części Puszczy Augustowskiej. Położony na Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim chroni malowniczy krajobraz młodoglacjalny. 

    Fot. autorstwa Wiewiórka MC - Own work, CC BY 3.0


    Jednym z najważniejszych atutów Wigierskiego Parku Narodowego jest jego niezwykła różnorodność ekosystemów wodnych. Park jest domem dla 42 jezior, w tym największego i najgłębszego jeziora Wigry, oraz dla licznych rzek. Jeziora różnią się pod względem żyzności, morfometrii i koncentracji związków humusowych.


    Chociaż Podlasie raczej nie przyciągnie fanów wielkomiejskiego stylu życia ani nowoczesnych budynków, to właśnie tu można odnaleźć spokój i uciec od codziennego pędu. Atrakcje regionu, mimo że nie zawsze są oczywiste i często nie cieszą się międzynarodową sławą, skrywają w sobie wiele fascynujących zakątków.

Brak opinii - dodaj opinię

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Noclegi

Domek u Makowskich

ul. Nędzy Kubińca 42, Kościelisko

Krzywy Zakątek

ul. Krzywe gm. Cisna 23, Wetlina

Willa Baciarka

ul. Pitoniówka 22A, Kościelisko