Wiosenne Redyki 2025 - terminy i gdzie zobaczyć?

Od świętego Wojciecha do świętego Michała – tak tradycyjnie trwa sezon wypasu owiec w polskich górach. To nie tylko praktyka rolnicza, ale część bogatej, żywej kultury Podhala i Beskidów. Wyprowadzenie owiec na hale wiosną (tzw. redyk wiosenny lub „miyszani owiec”) oraz ich powrót jesienią to barwne, folklorystyczne wydarzenia, które przyciągają mieszkańców, turystów i fotografów z całej Polski. Oto harmonogram wiosennych redyków 2025 w polskich górach!
Fot. marcin jucha / Shutterstock.com
Data publikacji: 2025-04-04 Fot. marcin jucha / Shutterstock.com
Chciałbym kiedyś zobaczyć te piękne owieczki ... 09.04.2025


Redyki owiec w górach - tradycja i atrakcja turystyczna 


Redyki to tradycyjne pasterskie obrzędy, które symbolicznie rozpoczynają i kończą sezon wypasu owiec w górach. Wiosną, zwykle w okolicach św. Wojciecha (23 kwietnia), gospodarze powierzają swoje owce bacom, którzy wraz z juhasami wyruszają na hale, gdzie wypas trwa aż do jesieni – zazwyczaj do św. Michała (29 września). Jesienią owce wracają w doliny, co również świętowane jest w formie uroczystych redyków. 

Tutaj możesz przeczytać trochę więcej o jesiennych redykach na Podhalu.


Choć obrzędy te mają wielowiekową historię zakorzenioną głęboko w kulturze pasterskiej Karpat i Sudetów, to jako atrakcje turystyczne zaczęły funkcjonować szerzej dopiero od lat 90. XX wieku. Wraz z rozwojem turystyki regionalnej i rosnącym zainteresowaniem folklorem, redyki zyskały nową oprawę: dziś to barwne wydarzenia z muzyką góralską, degustacjami regionalnych przysmaków i pokazami tradycyjnego rzemiosła, które przyciągają nie tylko lokalnych mieszkańców, ale i turystów z całej Polski oraz zagranicy. Oto harmonogram potwierdzonych redyków i świąt pasterskich w polskich górach w 2025 roku!


Święto Bacowskie w Ludźmierzu 23 kwiecień 2025


Ludźmierz położony na zachód od Nowego Targu, to duchowa stolica Podhala. To tu znajduje się słynne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala, cel pielgrzymek i serce góralskiej religijności. Wiosną, w okolicach 23 kwietnia, czyli dnia św. Wojciecha, odbywa się tu uroczysta inauguracja sezonu pasterskiegoŚwięto Bacowskie. Bacowie z całego regionu zbierają się na mszy świętej, by otrzymać święconą wodę i sajty – szczapy z ognia wielkanocnego, którymi zapalą watrę w bacówkach. Po nabożeństwie odbywają się kolorowe obrzędy folklorystyczne, występy kapel i jarmark regionalny.


Jak dojechać: Ludźmierz leży ok. 3 km od Nowego Targu, można dojechać samochodem (dobra infrastruktura) lub busem z Zakopanego i Nowego Targu.


Rozpoczęcie sezonu pasterskiego w Rychwałdzie kwiecień 2025


Rychwałd w Beskidzie Żywieckim, to niewielka, ale malownicza miejscowość znana głównie z barokowej Bazyliki Mniejszej pw. św. Mikołaja, w której co roku odprawiana jest msza inaugurująca sezon pasterski. Po nabożeństwie miejscowi bacowie, juhasi i turyści biorą udział w tradycyjnych rytuałach, a na pobliskim placu odbywają się występy kapel góralskich i lokalne degustacje.


Jak dojechać: Rychwałd znajduje się ok. 5 km od Żywca. Najłatwiej dojechać samochodem lub komunikacją lokalną z Żywca. Dobrą opcją jest poszukanie noclegu w Żywcu ponieważ to tutaj znajduje się większa baza noclegowa. 


Redyk wiosenny – Szczawnica – Jaworki 1 maja 2025


Jest to najbardziej malowniczy i rozpowszechniony redyk na Podhalu! W Pieninach, pod Wąwozem Homole, odbywa się niezwykle malowniczy redyk. Szczawnica-Jaworki to nie tylko piękne krajobrazy, ale i centrum pienińskiego folkloru. Podczas redyku owce są symbolicznie „mieszane”, odbywają się pokazy pracy pasterzy, a także występy zespołów i kramy z rzemiosłem. To idealna okazja, by połączyć folklor z górską wycieczką.


fot. Jolanta Wojcicka / Shutterstock.com


Jak dojechać: Jaworki znajdują się ok. 7 km od centrum Szczawnicy – można dojechać samochodem lub busem z przystanku przy dworcu w Szczawnicy. W Jaworkach mogą być trudności ze znalezieniem miejsca do spania, dlatego warto poszukać noclegów w Szczawnicy


Miyszani owiec w Koniakowie 2 maja 2025


Koniaków, słynący z koronek, to perła Beskidu Śląskiego. Co roku baca Piotr Kohut, pasterz i działacz kultury, organizuje uroczyste „miyszanie owiec”. Oprócz samego obrzędu można zobaczyć bacówkę, poznać proces wyrobu oscypków, posłuchać góralskiej muzyki i skosztować świeżego bundzu. To miejsce z duszą – i widokiem zapierającym dech w piersiach.


Jak dojechać: Koniaków leży między Istebną a Milówką. Najlepiej dojechać autem przez Wisłę, Ustroń lub Żywiec. Droga górska, ale piękna.


Święto Bacowskie w Małem Cichem 3 maja 2025


Małe Ciche położone niedaleko Zakopanego, to cicha, spokojna wieś z piękną panoramą Tatr. Mimo kameralnego charakteru, wiosną zamienia się w tętniące życiem centrum redyku. Miejscowi pasterze, górale i turyści wspólnie uczestniczą w świętowaniu, podczas którego odbywają się tradycyjne ceremonie, koncerty kapel i kiermasze produktów regionalnych.


Jak dojechać: Z Zakopanego ok. 15 minut autem przez Poronin. Dojeżdżają również busy z Zakopanego. Jeśli szukasz noclegu w Małym Cichym to nie będzie z tym problemu - miejscowość ma świetną bazę noclegową i każdy znajdzie coś dla siebie. 


Redyk na Buczu – Górki Wielkie (11 maja 2025)


Bacówka Bucze, położona w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim, to nie tylko miejsce wypasu, ale również centrum kultury i edukacji pasterskiej. Redyk organizowany przez rodzinę Juchów ma charakter rodzinnego festynu z autentycznym klimatem – bez komercji, za to z dużą dawką lokalnej gościnności i serowarstwa.


Jak dojechać: Górki Wielkie znajdują się między Bielskiem-Białą a Cieszynem – łatwy dojazd samochodem lub pociągiem do Skoczowa, a stamtąd busem.


Wiślański Wygón Łowiec na Pasiekach – Wisła (11 maja 2025)


Na zboczach Wisły, w dzielnicy Pasieki, co roku odbywa się redyk u gazdy Jana Kędziora. Owce wypędzane są na hale, a towarzyszy temu muzyka, modlitwa i radość wspólnoty. To wydarzenie o wyjątkowej atmosferze – z widokiem na Beskidy i w duchu głębokiego szacunku dla pasterskich tradycji.


Jak dojechać: Do Wisły \ dojeżdżają pociągi z Katowic. Na Pasieki – najlepiej samochodem lub pieszo z centrum Wisły (ok. 30 minut pod górkę).


Co czeka turystów na redykach wiosennych 2025?


Redyki to wydarzenia otwarte dla wszystkich – rodziny z dziećmi, pasjonaci kultury ludowej, turyści, fotografowie, influencerzy czy miłośnicy lokalnych smaków i tradycji. To świetna okazja, by zobaczyć autentyczną, wciąż żywą góralską tradycję i spędzić dzień w otoczeniu natury, dźwięków trombit i zapachu świeżego oscypka. Oto co Was czeka na redyku: 

  • Tradycyjne obrzędy pasterskie (poświęcenie owiec, „miyszanie”)
  • Degustacja regionalnych przysmaków – oscypków, bundzu, moskoli
  • Występy zespołów folklorystycznych i kapel góralskich
  • Stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi
  • Możliwość zobaczenia pracy bacy i juhasów z bliska

Jeśli planujesz wyprawę na redyk, warto zamówić nocleg wcześniej – Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Szczawnica, Wisła czy Poronin to świetne bazy wypadowe. Znajdziesz tu zarówno góralskie pensjonaty, agroturystykę, jak i wygodne apartamenty czy hotele ze SPA. Redyk 2025 - tu warto być!


1 opinia

Komentarze (3)

0/10
  • Baran
    odpowiedz

    Chciałbym kiedyś zobaczyć te piękne owieczki na żywo

  • Jez.d
    odpowiedz

    Pojęcia nie miałam że tak to się nazywa, ale czasami będąc w górachw tym okresie widziałam to, świetna sprawa

  • Mariusz
    odpowiedz

    Kiedyś byłem na takim redyku - polecam każdemu , niesamowite!