Pobyt w Szczawnicy to frajda dla dzieci. Naprawdę jest, co zwiedzać
Szczawnica, miasteczko z wyjątkowym mikroklimatem, otoczonym górami i lasami, może być bazą wypadową dla pełnej wrażeń rodzinnej wyprawy.
Skąd nazwa Szczawnica?
Szczawnica to nazwa, która zawdzięczamy „szczawom”, czyli kwaśnym źródłom mineralnym, które od wieków przyciągały górali i późniejszych kuracjuszy. Pierwsze wzmianki o Szczawnicy pochodzą z 1413 roku. Jako zdrojowisko Szczawnica stała się znana ponad 200 lat temu, ale jej dynamiczny rozwój rozpoczął się dopiero w połowie XIX wieku dzięki Józefowi Szalayowi.
II wojna światowa przerwała rozwój Szczawnicy, a w 1948 roku Uzdrowisko Szczawnica zostało przejęte przez skarb państwa. W kolejnych latach wybudowano nowe sanatoria branżowe oraz zakład przyrodoleczniczy i umocniono tym samym pozycję miejscowości jako jednego z ważniejszych uzdrowisk w Polsce. Ostatecznie w lipcu 1962 roku Szczawnica otrzymała prawa miejskie i stała się pełnoprawnym ośrodkiem turystycznym i zdrowotnym. Baza noclegowa Szczawnicy rozwija się z roku na rok.
Spacer wśród cudów natury – Wąwóz Homole
Wąwóz Homole to jedno z tych miejsc, które na długo zapadają w pamięć i szlak dobry na rozgrzewkę. Trasa, choć niezbyt wymagająca, gwarantuje niesamowite widoki:
- wapienne skały,
- wielkie głazy,
- szumiący potok Kamionka,
- bujną roślinność.
Po drodze można zatrzymać się przy Kamiennych Księgach – formacji skalnej owianej legendą – a wycieczkę zakończyć na polanie i podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Fot. Rafal Sadowski / Shutterstock.com
Zdobycie Trzech Koron to będzie niezapomniany dzień w Pieninach
Poranek w Szczawnicy warto rozpocząć od zaplanowania wspinaczki na Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin, o wysokości 982 m n.p.m. Pokonanie szlaku ze Sromowców Niżnych wymaga wysiłku, szczególnie w upalny dzień. Na szczęście wzajemna motywacja pomaga dotrzeć do celu. Widok z Okrąglicy, jednej z turni Trzech Koron, wynagradza wszelkie trudy. A jeśli do tego wszystkiego dodać panoramę doliny Dunajca, Gorców i Tatr w tle, to chwila odpoczynku robi się wyjątkowo przyjemna.
Relaks w Szczawnicy i wyprawa na Słowację
Po intensywnym dniu przychodzi czas na zwiedzanie Szczawnicy słynącej z uzdrowiskowego charakteru. Opłaca się odwiedzić Park Dolny i Górny, spróbować wód mineralnych, pospacerować nad Grajcarkiem i przy wodospadzie Zaskalnik oraz zjeść kolację w regionalnej karczmie z muzyką na żywo.
Fot. CC BY-SA 2.5, Wikipedia
Jeśli akurat traficie na deszczowy dzień, głowa do góry! To idealna okazja do wycieczki na Słowację. W Czerwonym Klasztorze warto spotkać się z sokolnikami, a w Jaskini Bielańskiej podziwiać stalagmity i akustyczną komnatę koncertową.
Zamki, jezioro i chwile w Zakopanem
Kolejny dzień wycieczki proponujemy wypełnić odwiedzinami na zamkach w Czorsztynie i Nidzicy oraz spacerem po zaporze Jeziora Czorsztyńskiego. Popołudnie zaś można spędzić na Palenicy. Następnego dnia, po wizycie na Sokolicy, znanej z charakterystycznej sosny i panoramy przełomu Dunajca, polecamy wybrać się na relaks do term w Szaflarach.
Fot. Longfin Media / Shutterstock.com
Nie mogło zabraknąć wizyty w pobliskim Zakopanem, gdzie spacerowali Krupówkami, zwiedzili kaplicę w Jaszczurówce i spróbowali grillowanych oscypków. Na zakończenie wyprawy ruszcie do Krakowa na zwiedzanie Wawelu, Sukiennic i kościoła Mariackiego.
Wakacyjna podróż do Szczawnicy to dla miłośników gór aktywnego wypoczynku prawdziwa gratka, inspirująca do odkrywania kolejnych pięknych zakątków Polski.
Komentarze
Autor
Miłosz
Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.Zobacz noclegi i atrakcje w miastach
- Zakopane
- Kościelisko
- Poronin
- Bukowina Tatrzańska
- Krynica-Zdrój, Krynica Górska
- Małe Ciche
- Murzasichle
- Krościenko nad Dunajcem
- Zawoja
- Czarna Góra
- Białka Tatrzańska
- Gliczarów Górny
- Kraków
- Czarny Dunajec
- Tylicz
- Piwniczna-Zdrój
- Szaflary
- Muszyna
- Wysowa-Zdrój
- Jurgów
- Bańska Wyżna
- Biały Dunajec
- Chochołów
- Rabka-Zdrój
- Grywałd
- Zubrzyca Górna
- Witów
- Czorsztyn
- Bańska Niżna
- Sękowa