Świnoujście – zwiedź najbardziej „wyspiarskie” miasto w kraju
W tym artykule przeprowadzimy Was przez Świnoujście w stylu marynistycznym. Nie zabraknie tu nadmorskich atrakcji i szczypty historii, ale bez oklepanych muzeów, które możemy zwiedzić w centralnej Polsce.
Poczuj klimat Świnoujścia
Pamiętacie, gdy pisaliśmy, że perspektywa ma ogromne znaczenie podczas zwiedzania turystycznych miejscowości? Nie inaczej jest ze Świnoujściem. Obowiązkowym punktem widokowym na mapie tej miejscowości jest Latarnia morska, mierząca aż 65 metrów wysokości, będąca najwyższym ceglanym tego typu obiektem na świecie i jednocześnie najwyższą latarnią morską na polskim wybrzeżu.
Fot. skuter56/pixabay.com
Wyobraźcie sobie tylko, że jej światło widoczne jest nawet z odległości 46 km! Obiekt wzniesiono w połowie XIX wieku i zapewne wówczas nie przypuszczano, że budowla stanie się w przyszłości tarasem widokowym. Aby się jednak do niego dostać, zadbajcie uprzednio o kondycję. Przed nami do pokonania 300 stopni, jednakże warto się tam wdrapać. Z tarasu widokowego będziemy mogli w pełnej okazałości podziwiać port morski, panoramę Wyspy Uznam, ujście rzeki Świny oraz Forty.
Fot. Kapitel/wikipedia.org, CC BY 4.0
Nie zapomnijcie zwiedzić tym miejscu Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego, przyjrzeć się strojom nurka, czy oświetleniu samej latarni. Przed budynkiem czekać będzie na Was kolejny marynistyczny akcent – stare łodzie rybackie.
Z marynistyki do militariów
Po akcencie marynistycznym polecamy zagłębić się w militarną historię regionu. Koniecznie odwiedźcie Twierdzę Świnoujście, czyli pamiątkę po militarnej historii Prus. Fortyfikacje te sięgają XVII wieku, a ich ponowna rozbudowa przypada na okres II Wojny Światowej.
Fot. Kapitel/wikipedia.org, CC BY 4.0
Znajdujące się na terenie fortyfikacji Muzeum Historii Twierdzy (w Forcie Zachodnim) oferuje: przejście szklakiem dookoła całego fortu, zwiedzenie wieży kierowania ogniem, podziemi, stanowisk artyleryjskich, czy dziedzińca. Warte zwiedzenia jest również sąsiednie Muzeum Obrony Wybrzeża, w którym znajduje się ponad 3 tys. eksponatów.
Poznaj krajobraz Świnoujścia
Historia regionu poznana, miasto obejrzane z oddali, a więc pora przejść do najciekawszej atrakcji miasta. Czy wiedzieliście, że Świnoujście położone jest aż na 44 wyspach? Wyjątkowy charakter miastu nadaje oddzielenie od siebie poszczególnych wysp kanałami i cieśninami. Kto wie, może nawet uda wam się załapać na rejs pomiędzy nimi?
Fot. skuter56/pixabay.com
Miejsca te oferują piękne, szerokie i jedne z najbardziej zadbanych plaż w Polsce. Miłośnikom przyrody i historii polecamy odwiedzenie Centrum Słowian i Wikingów WOLIN, czyli osady położonej na wyspie Wolin. Miejsce to oferuje możliwość podziwiania zrekonstruowanych, zabytkowych (datowanych na IX-XI wiek) średniowiecznych zabudowań tego regionu. Turyści mają również możliwość zobaczenia, jak żyli ludzie w tamtych czasach. Dodatkową atrakcją są liczne warsztaty z archeologii eksperymentalnej, a nawet Festiwal Wikingów, podczas którego toczone są walki, zabawy i prezentowane jest rzemiosło Wikingów typowe dla tamtych czasów.
Komentarze