Szczecin – 5 miejsc wartych odwiedzenia
Liczące około 400 tys. mieszkańców miasto położone nad Odrą i jeziorem Dąbie zdecydowanie polecane jest dla miłośników architektury. Zniszczone w trakcie II Wojny Światowej, upaja „nieładem architektonicznym”. Jednakże to właśnie połączenie zabytkowych budynków z wielką płyną oraz nowoczesnymi biurowcami, czyni je wyjątkowym.
Zamek Książąt Pomorskich
Kontynuując poruszaną we wstępnie tematykę historii Szczecina, przenosimy się do Zamku Książąt Pomorskich, czyli renesansowej budowli z XIV wieku. Zamek, wzniesiony na wzgórzu nad Odrą to przykład wkładu miasta w kulturę regionu. Częściowo zniszczony, odbudowany po II Wojnie Światowej obiekt jest miejscem różnorodnych wydarzeń kulturalnych.
Fot. Kapitel/wikipedia.org, CC BY-SA 4.0
Zdecydowanie polecamy rozpocząć jego zwiedzanie od podziwiania go z daleka, gdyż tylko to uzmysłowi nam z jak potężną konstrukcją mamy do czynienia. Następnie polecamy przespacerować się wąskimi uliczkami przy murach, by kolejno nacieszyć oczy jego wnętrzem.
Wały Chrobrego
Skoro wiecie już, że w Szczecinie perspektywa ma ogromne znaczenie, koniecznie musicie odwiedzić Wały Chrobrego. XX wieczny taras widokowy ciągnący się przez pół kilometra oferuje piękny widok na panoramę miasta i przez wielu uważany jest za wizytówkę Szczecina.
Fot. Kapitel/wikipedia.org, CC BY-SA 4.0
Zdecydowanie miejsce to sprzyja relaksowi i stanowi jedno z lepszych miejsc w Szczecinie do zatracenia się we własnych myślach i ucieczki od codzienności. Dla osób, które ponad szalonymi imprezami i pogonią zwiedzania podczas wakacyjnych wyjazdów cenią sobie spokój i przestrzeń dla siebie, jest to obowiązkowy punkt na mapie miasta.
Cafe 22 – poznaj malowniczą kawiarnię
Dlaczego w TOP 5 atrakcji miasta polecamy akurat kawiarnię? Cóż, jak wspomnieliśmy w Szczecinie perspektywa, z której oglądamy miasto, ma ogromne znaczenie. Cafe 22 to miejsce stworzone do podziwiania miasta z oddali. Położony na 22 piętrze wieżowca lokal zajmuje dosłownie całe piętro, stając się atrakcyjnym punktem widokowym, oferującym podziwianie panoramy miasta w 360 stopniach.
Fot. pen_ash/pixabay.com
Jeśli turystyka górska nie jest wam obca, z pewnością wiecie, jak wspaniałym przeżyciem jest delektowanie się kawą, błądząc wzrokiem po horyzoncie. Dodatkowo w kawiarni znajdziemy tabliczki z opisem, na jaki fragment miasta aktualnie patrzymy. Miejsce to ma jednak jeden „mankament” – w Cafe 22 raczej nie uda wam się wypić szybkiego espresso. Zarezerwujcie sobie na kawę co najmniej godzinkę.
Poznaj Szczecińskie muzea
Na szczecińskiej mapie atrakcji, nie mogło zabraknąć oczywiście licznych muzeów. Wśród nich wyróżnić należy z pewnością Centrum Dialogu Przełomy, które położone jest całkowicie pod ziemią, pod Placem Solidarności. Obiekt ten oferuje wystawy o najnowszych dziejach Szczecina i Pomorza Zachodniego i nie bez powodu zdobył tytuł Budynku roku 2016 World Architecture Festival.
Fot. Kerim44/wikipedia.org, CC BY-SA 4.0
Na równi ze wspomnianą atrakcją, postawilibyśmy Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki. Nieco oddalone od centrum miasta muzeum oferuje mnogość eksponatów motoryzacyjnych. Spotkamy tutaj kultowe „Maluchy”, Polonezy, jak również kolekcję wiekowych maszyn do szycia i pisania marki Stoewer – renomowanej szczecińskiej marki.
Przyrodniczy akcent Szczecina
Jako ostatnią atrakcję Szczecina, przedstawimy wam nieco niedocenioną lokację, która z pewnością jest warta odwiedzenia. Zamiast słynnych Bulwarów, czy kolejnego punktu widokowego, polecamy udanie się nad Jezioro Szmaragdowe, znajdujące się na wyjeździe z miasta.
Fot. Kapitel/wikipedia.org, CC BY-SA 4.0
Obiekt ten zawdzięcza swoją nazwę pięknemu, szmaragdowemu odcieniu i z pewnością jest miejscem, nad którym warto pozwolić sobie na chwilę refleksji. Dookoła akwenu rozmieszczono malownicze szlaki spacerowe i rowerowe. Znajdziemy tu również punkty widokowe i coś, czego próżno poszukiwać w sercu miasta – błogi spokój, śpiew ptaków i wspaniały zapach lasu i skrytego w jego sercu jeziora.
Komentarze (1)
Dobrze przedstawiona zachęta do odwiedzenia ciekawych miejsc w Szczecinie. Ostatnio byłem w Szczecinie rok temu. Przy następnym pobycie postaram się odwiedzić Centrum Dialogu Przełomy.