Słupca – spędź weekend nad Jeziorem Słupeckim

Słupca to miasto położone w województwie wielkopolskim, zaledwie 70 km od Poznania, które stanowi idealne miejsce na weekendowy wypad za miasto. Piękne jezioro i niespotykana architektura sprawia, że miejsce to po prostu trzeba odwiedzić.
Fot. Twoja SÅ‚upca/Youtube
Data publikacji: 2024-09-03 Fot. Twoja SÅ‚upca/Youtube

Kamil Åš

Data dodania: 2024-09-03

Nie bez powodu miejsce to uznawane jest za perłę regionu i doceniane nawet przez francuskich krytyków architektury. Jeśli sądziliście, że aby zobaczyć nietuzinkowy widok musicie udać się na co najmniej parodniowy urlop, mamy dla Was dobre wieści.


Jezioro Słupeckie perłą regionu


Dlaczego warto odwiedzić Jezioro Słupeckie? Liczne inwestycje poczynione przez miasto we wspomnianym obszarze zmieniło ten miły w odbiorze akwen nie do poznania. W ciągu ostatnich lat oddano do użytku promenadę i nieoczywisty pomost, dla którego właśnie warto odwiedzić to miejsce.


Wydaje się szalone, aby odwiedzić Jezioro Słupeckie wyłącznie dla „jakiegoś” pomostu nad wodą? Otóż pomost ten nie jest zwyczajną „kładką” nad jeziorem – to prawdziwe dzieło sztuki docenione przez krytyków.


Jezioro Słupeckie przyciąga tłumy


Klimatyczna promenada słupecka im. bosmana Franciszka Szulczyńskiego, poza pięknymi widokami, oferuje pewien smaczek dla miłośników współczesnej architektury. Nieopodal niej zlokalizowano ciąg okrągłych pomostów z platformą widokową, czy miejscami na romantyczny piknik, które stanowią swojego rodzaju „molo”.


Miejsce to uwielbiane jest nie tylko przez turystów, ale również okolicznych mieszkańców. Mało tego – nieoczywiste zagospodarowanie nadbrzeża Jeziora Słupeckiego zostało docenione w konkursie DNA Paris Design Awards 2024 w kategorii „Projektowanie krajobrazu”. Dla niewtajemniczonych jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród Farmani Group, czyli organizacji odpowiedzialnej za organizowanie międzynarodowych konkursów w branży design, fotografii, czy architektury.


Słupca doceniona przez francuskich krytyków


Autorem architektonicznego dzieła sztuki jest architekt Paweł Grobelny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Jak wyjaśnia, kręgi na wodzie nawiązywać mają do pierścienia wysp widocznego z brzegu jeziora, które są pozostałością z osady z czasów kultury łużyckiej.


Zaprojektowane przez niego pomosty cechuje minimalizm, co doskonale współgra z otaczającą je przyrodą. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że tak niespotykane „molo” konkuruje z walorami przyrodniczymi. Jak perłę regionu opisują francuscy krytycy?


To przykład designu łączącego nowoczesność z szacunkiem dla środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Skupienie się na mniejszych obiektach dodaje wartości krajobrazowi, jednocześnie promując aktywne korzystanie z przestrzeni – czytamy na stronie konkursu.


Dlaczego warto odwiedzić Słupcę?


Jeśli podziwianie pomostu to dla Was za mało, aby wybrać się do Słupcy, wspomnimy, że Jezioro Słupeckie to całkiem sporych rozmiarów sztuczny akwen wodny o powierzchni 250 hektarów, który został utworzony w latach 50. XX wieku. Stanowi on obszar lęgowy dla wielu gatunków ptaków.


Miejsce to oferuje niestykaną ciszę i spokój, a bliskość Słupcy pozwala na skorzystanie z licznych atrakcji miasta, jak chociażby zwiedzenie zabytkowych kościołów i regionalnego muzeum, czy skorzystanie z licznych szlaków pieszych i rowerowych wokół malowniczego regionu Wielkopolski.

Fot. Łukasz Staśkiewicz/wikipedia.org, CC BY 4.0

Komentarze

0/10

Autor

Kamil Åš

Redaktor portalu OtoNoclegi, miłośnik Tatr i turystyki rowerowej, od dziecka zakochany w widoku zamglonych górskich szczytów. W naturze najbardziej cenię sobie jej ponadczasowość. Może to właśnie ona sprawia, że czy z analogiem, czy z bezlusterkowcem, czy nawet z naszpikowanym elektroniką dronem możemy odkrywać na nowo jej piękno i nigdy się nim nie znudzić.