Podróż pociągiem wybierają miliony ludzi. Znamy najpopularniejsze trasy kolejowe

Polacy lubią podróżować pociągami. Komfortowe warunki i malownicze widoki za oknem umilają każdą wyprawę. Wiadomo już, skąd pociągiem wyruszamy najchętniej i którymi trasami najchętniej jeździmy.
Fot. Pixabay.com
Data publikacji: 2024-09-06 Fot. Pixabay.com

Miłosz

Data dodania: 2024-09-06

Trasa Gdańsk – Gdynia zdobyła tytuł najpopularniejszej trasy kolejowej w Polsce w ubiegłym roku. Została wybrana przez 5,4 miliona pasażerów. Wskaźnik wykorzystania kolei na tej trasie wyniósł 7,4, co potwierdza jej dominującą pozycję w rankingu 20 najpopularniejszych tras kolejowych w Polsce, opublikowanym przez Urząd Transportu Kolejowego.


Trasy warszawskie na czołowej liście


Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują trasy z Warszawy. Na drugim miejscu uplasowała się trasa Warszawa - Siedlce, która obsłużyła 3,3 miliona pasażerów, co daje średnio 9 tys. osób dziennie. Wskaźnik wykorzystania kolei wyniósł 1,7.


Na trzeciej pozycji znalazła się trasa Warszawa – Skierniewice z 3,1 miliona podróżnych i wskaźnikiem wykorzystania kolei wynoszącym 1,6; średnio 8,5 tys. pasażerów dziennie.


Zaraz za podium również znalazła się trasa Warszawa – Kraków, dalej Warszawa – Łódź i potem Warszawa – Pruszków.


Pod względem liczby pasażerów stawkę zamknęły trasy: Wrocław – Legnica, Wrocław – Warszawa i Poznań – Gniezno. Przez ostatnią z wymienionych tras przewinął się milion pasażerów w 2023 roku.


Wrocław Główny nie ma sobie równych


Pod względem wymiany pasażerskiej to Wrocław Główny pozostaje liderem. W 2023 roku ta stacja obsłużyła 29,4 miliona pasażerów; to 3,9% całkowitej wymiany pasażerskiej w Polsce. Średnio co godzinę zatrzymywało się na niej ponad 20 pociągów, a na każdy z nich przypadało ponad 166 wsiadających lub wysiadających.

Fot. autorstwa Jar.ciurus, CC BY-SA 3.0 pl


Drugie miejsce zajął Poznań Główny. Trzecia lokata przypadła na Kraków Główny. Na poznańskiej stacji w każdej godzinie notowano statystycznie niecałe 18 składów, podobnie jak w Krakowie. Jednak w Poznaniu z każdego wysiadło lub wsiadło ponad 160 osób, natomiast w Krakowie 151 osób.


Zielona Góra, Rzeszów, Kraków


Ubiegły rok zaowocował także znacznymi wzrostami w wymianie pasażerskiej na niektórych stacjach. Zielona Góra odnotowała wzrost o 29,4% w porównaniu z rokiem 2022, Rzeszów zyskał 28,5%, a Kraków wzrósł o 23,4%.


Natężenie ruchu powyżej 10 pociągów na godzinę odnotowano na 15 stacjach. To m.in.: Warszawa Zachodnia, Gdynia Główna, Poznań Główny i Kraków Główny oraz Łódź Widzew.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Noclegi

Domki Marion

ul. Dolna 1b, Karpacz

Willa Marion

ul. Dolna 1b, Karpacz

Zielone Roztocze

ul. Rybnica 37P, Susiec