Skąd pochodzi nazwa Murzasichle? Tajemnicza geneza podhalańskiej wsi
Murzasichle to idealne miejsce wypadowe na górskie wycieczki. Jednym z popularniejszych jest szlak na Rusinową Polanę, skąd można kontynuować trasę na Gęsią Szyję. Inną opcją jest wędrówka przez Dolinę Suchej Wody do schroniska Murowaniec, skąd można zdobyć Kasprowy Wierch. Szlak na Psią Trawkę prowadzi przez malownicze polany, a z Cyrhli można wybrać się na Kopieniec Wielki, oferujący przepiękne widoki na Tatry i Giewont. Co ciekawe, noclegi w Murzasichlu są o wiele tańsze niż w Zakopanem.
Skąd pochodzi nazwa "Murzasichle" - odpowiedzi na to pytanie nie są jednoznaczne, a wokół pochodzenia tej nazwy narosło wiele teorii i legend.
Teorie o pochodzeniu nazwy Murzasichle
Połączenie słów - mur, za i sichle
Jedna z najbardziej uznawanych teorii wskazuje na to, że nazwa Murzasichle pochodzi od trzech elementów: "mur", "za" oraz "sichle". W tej interpretacji "mur" odnosi się do bariery, być może kamiennego muru, który kiedyś mógł oddzielać miejscowość od innych osad. "Za" oznacza po prostu "za czymś", a "sichle" to słowo wywodzące się z języka wołoskiego, oznaczające polanę lub teren leśny. W połączeniu te trzy słowa oznaczają obszar znajdujący się za murem lub naturalną barierą Sichle, gdzie osiedlili się pierwsi mieszkańcy.
Sichle jako polana leśna
Kolejna interpretacja wyjaśnia nazwę poprzez etymologię słowa "sichle". W dawnych czasach termin ten oznaczał polanę leśną lub wykarczowany teren w środku lasu, gdzie osiedlano się, uprawiając ziemię lub wypasając owce. Murzasichle miało więc oznaczać teren znajdujący się za rozległą polaną, co idealnie oddaje krajobraz tej miejscowości. Wieś otoczona jest gęstymi lasami i znajduje się w malowniczej okolicy, gdzie polany były naturalnym miejscem osiedlania się pierwszych mieszkańców.
Legenda o epidemii
Jedna z legend o pochodzeniu nazwy Murzasichle mówi o epidemii choroby, która dotknęła tę okolicę. Zgodnie z opowieścią, mieszkańcy wsi byli zmuszeni uciekać z powodu szybko rozprzestrzeniającej się zarazy. Ci, którzy pozostali, starali się odgrodzić od zagrożenia, wznosząc mury. Nazwa „Mur-za-sichle” miałaby więc symbolizować „mur za Sichlą” – naturalną barierę oddzielającą osadę od zainfekowanych terenów. Jest to bardziej metaforyczna wersja pochodzenia nazwy, podkreślająca dramatyczne wydarzenia w historii miejscowości.
Wersja o połączeniu nazw wsi
Jedna z najbardziej rozpowszechnionych teorii sugeruje, że nazwa Murzasichle powstała z połączenia dwóch dawnych nazw miejscowości: Mur i Zasichle. Mur miał odnosić się do murów, a konkretniej do kamiennych ogrodzeń, które dawniej były popularne na tym terenie, oddzielając gospodarstwa i pola uprawne. Zasichle natomiast miało oznaczać obszar „za sichle”, czyli tereny za rozległymi polanami lub lasem (sichle). W wyniku połączenia obu nazw powstała jedna, która przetrwała do dzisiejszych czasów – Murzasichle.
Jak wymawiać "Murzasichle"
Nazwa "Murzasichle" wymawia się w następujący sposób:
- Mur - jak w słowie "mur", czyli dokładnie tak, jak wymawia się w języku polskim mur (ściana).
- za - jak w słowie "zachód", czyli miękkie "za".
- si - wymawia się miękko, jak "si" w słowie "siedzieć".
- chle - jak początek słowa "chleb", ale bez końcowego "b".
Całość brzmi więc: Mur-za-si-chle, z delikatnym i miękkim dźwiękiem "si" i wyraźnym "chle".
Galeria zdjęć
Komentarze (2)
Zobacz noclegi i atrakcje w miastach
- Zakopane Noclegi
- Kościelisko Noclegi
- Poronin Noclegi
- Bukowina Tatrzańska Noclegi
- Krynica-Zdrój, Krynica Górska Noclegi
- Szczawnica Noclegi
- Krościenko nad Dunajcem Noclegi
- Białka Tatrzańska Noclegi
- Zawoja Noclegi
- Biały Dunajec Noclegi
- Czarna Góra Noclegi
- Małe Ciche Noclegi
- Kraków Noclegi
- Tylicz Noclegi
- Gliczarów Górny Noclegi
- Ząb Noclegi
- Szaflary Noclegi
- Czarny Dunajec Noclegi
- Muszyna Noclegi
- Piwniczna-Zdrój Noclegi
- Witów Noclegi
- Rabka-Zdrój Noclegi
- Wysowa-Zdrój Noclegi
- Jurgów Noclegi
- Chochołów Noclegi
- Zator Noclegi
- Bańska Wyżna Noclegi
- Bańska Niżna Noclegi
- Zubrzyca Górna Noclegi
- Dzianisz Noclegi
Przydatny tekst - zawsze wymawiałem tą miejscowość "mużasichle" a to błąd!!!!
Ja też nie wiedziałam!!