Atrakcje dla dzieci w Lublinie – woda, motyle, kultura regionalna
- Nazwa Lublin prawdopodobnie pochodzi od Lubla (imienia męskiego), w jego skróconej, zdrobniałej postaci. Było ono zmienioną formą imienia Lubomir;
- Lublin bywa nazywany Małym Krakowem;
- Lublin jest jednym z 10 największych miast Polski.
Co w Lublinie warto odwiedzić wraz z dziećmi? Oto kilka propozycji.
Aqua Lublin
Lublin oferuje wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi, w tym Aqua Lublin (Aleje Zygmuntowskie 4) – największy w regionie zespół krytych pływalni. Ten obiekt to wodne królestwo z basenem olimpijskim, wewnętrznymi i zewnętrznymi basenami rekreacyjnymi, jacuzzi, zjeżdżalniami oraz rozbudowaną strefą dla najmłodszych. Na miejscu znajdziemy również siłownię, saunę oraz restaurację, w której można zregenerować siły po wodnych harcach.
Fot. Facebook/Aqua Lublin
Pływalnię można dzięki przegrodom podzielić nawet na cztery mniejsze części, do zajęć nauki pływania czy aquafitnessu, zawodów w piłkę wodną bądź pływackich na krótkich i długich dystansach. Do dyspozycji zawodników pozostają m.in. siłownia i sauna, a na zaawansowanych pływaków czeka treningowy tunel przeciwprądowy. Na terenie obiektu można wypożyczyć sprzęt do zawodów. Wokół niecki rozciągają się trybuny mogące pomieścić 2 100 widzów.
Centrum Spotkania Kultur
Lublin to także prawdziwe centrum kultury, a jednym z jego symboli jest Centrum Spotkania Kultur (CSK) na Placu Teatralnym 1. Ta nowoczesna instytucja mieści w sobie szereg kulturalnych akcentów. Obiekt to blisko 25 tys. mkw. przestrzeni wyposażonej w salę operową, sale koncertowe, salę baletową, przestrzenie wystawiennicze, kino, miejsce dla kultury fizycznej, przestrzeń poświęconą designowi i modzie oraz relaksowi. Całości dopełnia ogród na dachu z piękną panoramą.
Fot. autorstwa Szatera - Praca własna, CC BY-SA 4.0
W Centrum Spotkania Kultur stykają się różne formy sztuki – od teatru lalek, przez wystawy, po koncerty i wydarzenia artystyczne. Podczas zwiedzania budynku zapoznasz się z jego ofertą oraz doświadczysz surowego, aczkolwiek przyjemnego, industrialnego wystroju wnętrz. W CSK spotykają się przeszłość i przyszłość; kultura wysoka i popularna. Prezentowali się tutaj polscy i zagraniczni artyści.
Motylarnia
Jeśli szukacie wyjątkowego miejsca na rodzinną wycieczkę, Motylarnia w Lublinie to dobry wybór. Atrakcja otwiera swoje podwoje na bliskie spotkanie z egzotycznymi motylami.
Fot. Pixabay.com
W motylarni jest ciepło, ponieważ tropikalne motyle dobrze radzą sobie w temperaturze przynajmniej 25°C. Dlatego przed wizytą warto ubrać się lekko, nawet jeśli na zewnątrz jest chłodno. I pamiętaj, jaskrawe barwy przyciągają motyle, więc jeśli chcesz, aby motyle stale towarzyszyły ci podczas wizyty, ubierz się w coś w żywych kolorach.
To nie tylko okazja do podziwiania tych pięknych stworzeń, ale również możliwość uczestnictwa w warsztatach przyrodniczych i plastycznych organizowanych na miejscu. Osoby, które nie mają okazji podziwiać Motylarni w sezonie, mogą wziąć udział w warsztatach wyjazdowych.
Lubelska Trasa Podziemna
Jeśli już o Lublinie mowa, to nie można pominąć Lubelskiej Trasy Podziemnej, czyli jednej z najbardziej fascynujących atrakcji miasta. Trasa wiedzie pod Starym Miastem i łączy staromiejskie piwnice, które niegdyś służyły jako magazyny. Lubelskie Podziemia to niemal 300-metrowa trasa turystyczna. Historię rozwoju przestrzennego Lublina przybliżają makiety pokazujące miasto na przestrzeni wieków.
Podziemia to azyl dla zabytkowych ułomków dawnych dekoracji kamienic oraz starych drewnianych zasobników nawiązujących do składowych funkcji piwnic, a zarazem kryjówka postaci z dwóch słynnych lubelskich legend.
Fot. autorstwa Ciacho5 - Praca własna, CC BY-SA 4.0
Zwiedzanie tej podziemnej sieci trwa około 40 minut, większość trasy przebiega na głębokości 8-12 metrów. Podróż w czasie kończy się wizualizacją wielkiego pożaru Lublina z 1719 roku, stworzoną na bazie obrazu znajdującego się w kościele ojców dominikanów.
Zalew Zemborzycki
Zalew Zemborzycki to popularne miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów, nazywane niekiedy „lubelskim morzem”. Utworzono go w latach 70. dzięki spiętrzeniu wód środkowego odcinka Bystrzycy Lubelskiej. Pomysłodawcą utworzenia zbiornika był Kazimierz Bryński, pracownik Katedry Geografii Fizycznej UMCS.
Jego infrastruktura turystyczna obejmuje ośrodki rekreacyjne, takie jak Marina i Słoneczny Wrotków. Basen, zjeżdżalnie, przystań kajakowa: nad zalewem jest co robić. Dookoła rozciąga się ścieżka rowerowo-piesza. Nic więc dziwnego, że w sezonie letnim Zalew Zemborzycki to tętniące życiem centrum odpoczynku.
Komentarze