Brytyjczycy zachwycili się tym polskim miastem

Dotychczas Polska często pozostawała w cieniu popularniejszych kierunków turystycznych, jednak powoli sytuacja zaczyna się zmieniać. Bo coraz więcej obcokrajowców odkrywa ukryte skarby naszego kraju. Brytyjczycy znani ze swojego zamiłowania do podróży coraz częściej zwracają uwagę na nasze piękne zakątki. Ostatnio na czołowej liście ich turystycznych odkryć znalazł się Kołobrzeg.
Fot. Grzegorz Majchrzak / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-09-13 Fot. Grzegorz Majchrzak / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-09-13
  • Kołobrzeg to jedna z najstarszych osad na Pomorzu Zachodnim, z korzeniami sięgającymi VII wieku, kiedy to była osadą warzelników soli.
  • Pierwszy gród na terenie Budzistowa, z którego rozwinęło się późniejsze Kołobrzeg, założono około 880 roku.
  • Kołobrzeg uzyskał prawa miejskie w 1255 roku i przez wieki znajdował się pod panowaniem różnych władców.
  • Kołobrzeg uznano za jeden z najlepiej strzeżonych sekretów Polski


    Według serwisu Express.co.uk Kołobrzeg zdobył serca brytyjskich turystów, którzy nazwali miasto „jednym z najlepiej strzeżonych sekretów Polski”. W artykule podkreślają oni urok tej nadmorskiej miejscowości, szczególnie jej plaż, mola oraz latarni morskiej.


    Kołobrzeg to miasto o bogatej historii i niezwykłym znaczeniu. Założone jako osada warzelników soli mogło funkcjonować już w VII wieku. Znajduje się nad rzeką Parsętą, gdzie w około 880 roku powstał pierwszy gród. W średniowieczu Kołobrzeg zyskał sławę dzięki eksportowi soli. W latach 70. i 80. X wieku gród został zajęty przez oddziały Mieszka I, które zreorganizowały jego strukturę i produkcję.

    Fot. GSPstock / Shutterstock.com, Kołobrzeg


    Miasto uzyskało prawa miejskie w 1255 roku i przez wieki znajdowało się pod panowaniem różnych władców, w tym Duńczyków, książąt pomorskich, Brandenburgii, Prus i Niemców. Zniszczenia II wojny światowej dotknęły prawie 90% budynków, jednak Kołobrzeg odrodził się, a jego historia i bogate dziedzictwo są dziś atrakcją dla turystów.


    W Kołobrzegu nie ma czasu na nudę, bo wszystkie z atrakcji nawet trudno zobaczyć


    Na portalach typu TripAdvisor Kołobrzeg zdobywa pozytywne recenzje za długie, piaszczyste plaże i nowoczesne molo, które idealnie nadaje się na spacery. Turystom szczególnie podoba się możliwość korzystania z atrakcji w rodzaju wycieczek łodzią albo diabelskiego młyna.


    Oto lista atrakcji w Kołobrzegu i okolicach, które warto zobaczyć:

    1. Port w Kołobrzegu,
    2. Latarnia morska,
    3. Promenada Morskich Szeptów,
    4. Muzeum Patria Colbergiensis,
    5. Muzeum Minerałów,
    6. Muzeum Miasta Kołobrzeg,
    7. Muzeum Oręża Polskiego,
    8. Muzeum Bursztynu,
    9. Skansen Morski,
    10. Miasto Myszy,
    11. Ukryta Kraina,
    12. Muzeum Figur Woskowych,
    13. Park linowy,
    14. Rejsy statkiem,
    15. Muzeum 6D Maszoperia,
    16. Aquapark,
    17. Ogrody Hortulus Spectabilis,
    18. Strzelnica na deptaku.

    Kołobrzeg to prawdziwa perła Pomorza. Latem przyciąga tłumy turystów, jednak ma do zaoferowania bardzo dużo przez cały rok, ponieważ świetnie łączy historię z rodzinną zabawą.


    Muzeum Oręża Polskiego to obowiązkowy punkt dla miłośników historii i militariów. Mieści się w Pałacu Braunschweigów i posiada w swojej kolekcji średniowieczną broń, XVII-wieczny kompas okrętowy oraz repliki samolotów i czołgów.

    Fot. autorstwa Miranda - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, latarnia morska


    Miasto Myszy to unikatowa atrakcja, gdzie możesz zobaczyć ponad 500 myszy w bajkowych, tropikalnych i kosmicznych sceneriach. Ukryta Kraina to magiczna przestrzeń dla dzieci blisko portu pasażerskiego. Wyposażone w różdżki pociechy odkrywają niespodzianki, wspomagane przez Pana Wiewióra, krokodyla Zębusia oraz mnóstwo skrzatów i wróżek.


    Ważnym symbolem miasta jest katedra w Kołobrzegu, bogata w historyczne skarby, mimo zniszczeń doznanych podczas II wojny światowej. Zachwyca XV- i XVI-wiecznymi ołtarzami, chrzcielnicą z 1355 roku i płaskorzeźbą „Ostatnia Wieczerza”. Katedra podobnie jak baszta lontowa z XIV wieku to niemy, aczkolwiek znakomity, świadek historii Kołobrzegu.


    W Kołobrzegu działa również Muzeum 6D, czyli europejski unikat angażujący wszystkie zmysły. Możesz poczuć tutaj zapach morskiej bryzy, usłyszeć dźwięki morza i mew oraz zanurzyć się w lokalnych legendach i opowieściach.


    Kołobrzeg tętni życiem przez cały rok


    Latem miasto ożywa m.in. podczas Międzynarodowego Biegu Zaślubin i Regat Smoczych Łodzi. W lipcu i sierpniu kołobrzeską atmosferę przepełniają plenerowe wydarzenia, a poza sezonem można odpocząć na plaży centralnej, spacerować po molo albo odwiedzić w spokoju zadbaną plażę zachodnią. Przy okazji warto zobaczyć Kołobrzeską Latarnię Morską i neogotycki ratusz, który przypomina średniowieczny zamek.

    Fot. autorstwa Szczecinologa - Praca własna, CC BY-SA 4.0, pl. Ratuszowy od strony ul. Armii Krajowej


    Kołobrzeg to tylko jeden z wielu polskich skarbów, które zachwyciły obcokrajowców. W przeszłości brytyjskie media jako turystyczne inspiracje wymieniały także inne lokalizacje, np. Powiśle, „Polskie Malediwy” w Jaworznie czy Półwysep Helski.

Brak opinii - dodaj opinię

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.