Brytyjczycy zachwycili się tym polskim miastem
- Kołobrzeg to jedna z najstarszych osad na Pomorzu Zachodnim, z korzeniami sięgającymi VII wieku, kiedy to była osadą warzelników soli.
- Pierwszy gród na terenie Budzistowa, z którego rozwinęło się późniejsze Kołobrzeg, założono około 880 roku.
- Kołobrzeg uzyskał prawa miejskie w 1255 roku i przez wieki znajdował się pod panowaniem różnych władców.
- Port w Kołobrzegu,
- Latarnia morska,
- Promenada Morskich Szeptów,
- Muzeum Patria Colbergiensis,
- Muzeum Minerałów,
- Muzeum Miasta Kołobrzeg,
- Muzeum Oręża Polskiego,
- Muzeum Bursztynu,
- Skansen Morski,
- Miasto Myszy,
- Ukryta Kraina,
- Muzeum Figur Woskowych,
- Park linowy,
- Rejsy statkiem,
- Muzeum 6D Maszoperia,
- Aquapark,
- Ogrody Hortulus Spectabilis,
- Strzelnica na deptaku.
Kołobrzeg uznano za jeden z najlepiej strzeżonych sekretów Polski
Według serwisu Express.co.uk Kołobrzeg zdobył serca brytyjskich turystów, którzy nazwali miasto „jednym z najlepiej strzeżonych sekretów Polski”. W artykule podkreślają oni urok tej nadmorskiej miejscowości, szczególnie jej plaż, mola oraz latarni morskiej.
Kołobrzeg to miasto o bogatej historii i niezwykłym znaczeniu. Założone jako osada warzelników soli mogło funkcjonować już w VII wieku. Znajduje się nad rzeką Parsętą, gdzie w około 880 roku powstał pierwszy gród. W średniowieczu Kołobrzeg zyskał sławę dzięki eksportowi soli. W latach 70. i 80. X wieku gród został zajęty przez oddziały Mieszka I, które zreorganizowały jego strukturę i produkcję.
Fot. GSPstock / Shutterstock.com, Kołobrzeg
Miasto uzyskało prawa miejskie w 1255 roku i przez wieki znajdowało się pod panowaniem różnych władców, w tym Duńczyków, książąt pomorskich, Brandenburgii, Prus i Niemców. Zniszczenia II wojny światowej dotknęły prawie 90% budynków, jednak Kołobrzeg odrodził się, a jego historia i bogate dziedzictwo są dziś atrakcją dla turystów.
W Kołobrzegu nie ma czasu na nudę, bo wszystkie z atrakcji nawet trudno zobaczyć
Na portalach typu TripAdvisor Kołobrzeg zdobywa pozytywne recenzje za długie, piaszczyste plaże i nowoczesne molo, które idealnie nadaje się na spacery. Turystom szczególnie podoba się możliwość korzystania z atrakcji w rodzaju wycieczek łodzią albo diabelskiego młyna.
Oto lista atrakcji w Kołobrzegu i okolicach, które warto zobaczyć:
Kołobrzeg to prawdziwa perła Pomorza. Latem przyciąga tłumy turystów, jednak ma do zaoferowania bardzo dużo przez cały rok, ponieważ świetnie łączy historię z rodzinną zabawą.
Muzeum Oręża Polskiego to obowiązkowy punkt dla miłośników historii i militariów. Mieści się w Pałacu Braunschweigów i posiada w swojej kolekcji średniowieczną broń, XVII-wieczny kompas okrętowy oraz repliki samolotów i czołgów.
Fot. autorstwa Miranda - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, latarnia morska
Miasto Myszy to unikatowa atrakcja, gdzie możesz zobaczyć ponad 500 myszy w bajkowych, tropikalnych i kosmicznych sceneriach. Ukryta Kraina to magiczna przestrzeń dla dzieci blisko portu pasażerskiego. Wyposażone w różdżki pociechy odkrywają niespodzianki, wspomagane przez Pana Wiewióra, krokodyla Zębusia oraz mnóstwo skrzatów i wróżek.
Ważnym symbolem miasta jest katedra w Kołobrzegu, bogata w historyczne skarby, mimo zniszczeń doznanych podczas II wojny światowej. Zachwyca XV- i XVI-wiecznymi ołtarzami, chrzcielnicą z 1355 roku i płaskorzeźbą „Ostatnia Wieczerza”. Katedra podobnie jak baszta lontowa z XIV wieku to niemy, aczkolwiek znakomity, świadek historii Kołobrzegu.
W Kołobrzegu działa również Muzeum 6D, czyli europejski unikat angażujący wszystkie zmysły. Możesz poczuć tutaj zapach morskiej bryzy, usłyszeć dźwięki morza i mew oraz zanurzyć się w lokalnych legendach i opowieściach.
Kołobrzeg tętni życiem przez cały rok
Latem miasto ożywa m.in. podczas Międzynarodowego Biegu Zaślubin i Regat Smoczych Łodzi. W lipcu i sierpniu kołobrzeską atmosferę przepełniają plenerowe wydarzenia, a poza sezonem można odpocząć na plaży centralnej, spacerować po molo albo odwiedzić w spokoju zadbaną plażę zachodnią. Przy okazji warto zobaczyć Kołobrzeską Latarnię Morską i neogotycki ratusz, który przypomina średniowieczny zamek.
Fot. autorstwa Szczecinologa - Praca własna, CC BY-SA 4.0, pl. Ratuszowy od strony ul. Armii Krajowej
Kołobrzeg to tylko jeden z wielu polskich skarbów, które zachwyciły obcokrajowców. W przeszłości brytyjskie media jako turystyczne inspiracje wymieniały także inne lokalizacje, np. Powiśle, „Polskie Malediwy” w Jaworznie czy Półwysep Helski.
Komentarze