Kołobrzeg – dlaczego warto odwiedzić?

Kołobrzeg to zaraz po Trójmieście jedna z najbardziej popularnych nadmorskich miejscowości. Czy jednak zastanawialiście się, dlaczego warto odwiedzić to urokliwe miasto?
Fot. Grzegorz Majchrzak/shutterstock.com
Data publikacji: 2024-09-12 Fot. Grzegorz Majchrzak/shutterstock.com

Kamil Ś

Data dodania: 2024-09-12

Kołobrzeg to nie tylko piękne plaże i uzdrowiska, chociaż trzeba przyznać, że właśnie z tego słynie to miasto. To także miejscowość pełna pięknych krajobrazów, zabytków i atrakcji kulturalno-rozrywkowych.


Kąpieliska i uzdrowiska


Aby tradycji stało się zadość, połączmy główne „atrakcje” Kołobrzegu w jeden punkt. Kołobrzeskie plaże rzeczywiście mają w sobie „to coś”. To przestrzenie niezwykle szerokie, czyste i zadbane, sprzyjające zarówno opalaniu, jak i aktywności sportowej. Kołobrzeg oferuje aż trzy kąpieliska: Plaża Zachodnia, Plaża Centralna, Plaża Wschodnia, które obejmują blisko 600 metrów wybrzeża. Jak widać, w Kołobrzegu na ścisk na plaży raczej nie można narzekać. Wystarczy przejść dosłownie kawałek dalej, aby poczuć się komfortowo.

Fot. CoffeeWorks/shutterstock.com


Skoro o komforcie mowa, miasto to słynie z uzdrowisk i sanatoriów, które łącznie pomieścić mogą 6,5 tysiąca kuracjuszy. Na terenie Kołobrzegu zlokalizowano aż 24 uzdrowisk i 27 sanatoriów, tworzących odrębną dzielnicę miasta. Miejsca te słyną nie tylko z profesjonalnej opieki specjalistów, ale również z leczniczej wody mineralnej. Przy okazji niektóre sanatoria, takie jak „Bałtyk” zlokalizowane są nad samym morzem, a kuracjusze z okien mogą podziwiać kołobrzeskie molo i napawać się pięknym widokiem.


Kultowe atrakcje Kołobrzegu


No dobrze, ale przecież nie samym pluskaniem się i kuracjami człowiek żyje. Dla miłośników spacerowania poza plażą polecamy kołobrzeskie molo o imponującej długości 220 metrów, które umiejscowione jest zaledwie 4,5 m n.p.m.


Gdybyście jednak podczas długiego spaceru nieco zabłądzili, dobrym punktem orientacyjnym będzie latarnia morska znajdująca się nieopodal wejścia do portu. XVII wieczna budowla nie przetrwała jednak wojen i obecnie w jej miejscu znajduje się budynek powstały w 1945 roku. 26-metrowy obiekt oczywiście jest otwarty dla zwiedzających i oferuje między innymi punkt widokowy, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na panoramę miasta.

Fot. jan ptacek/shutterstock.com


Z zabytków miasta warto wymienić między innymi Basztę Lontową, stanowiącą element średniowiecznego systemu obronnego, czy bazylikę pw. Wniebowzięcia NMP datowaną na przełom XIV i XV wieku, która stanowi przykład pomorskiego gotyku.


Kołobrzeskie atrakcje dla całej rodziny


Gdybyście jednak przyjechali do Kołobrzegu wraz z całą rodziną, koniecznie skorzystajcie z licznych atrakcji dla dzieci. Wśród nich wyróżnić można między innymi: parki wodne, Miasto Myszy, czyli nietypowej ekspozycji, w której znajduje się aż 500 żywych myszy żyjących w baśniowej scenerii, czy Ukrytą Krainę, czyli atrakcji dla dzieci, którą mali podróżnicy zwiedzają z różdżką w ręku, czując się jak w bajce i ożywiając ogromne (nawet 5-metrowe) makiety krokodyli, ślimaków, czy królików.


Gdyby jednak komuś było za mało wrażeń, polecamy zapoznać się z ofertą kołobrzeskiego parku linowego, strzelnicy na deptaku, czy muzeum 6D Masztoperia, gdzie nie tylko zobaczymy i dotkniemy, ale nawet poczujemy, z czym wiąże się historia rybaków, marynarzy i lokalnych mieszkańców. Czy wiedzieliście, że wspomniane muzeum to jedyny tego typu interaktywny obiekt w Europie?

Fot. frau.sytoff/shutterstock.com


Będąc w Kołobrzegu, nie można nie skorzystać również z bogatej oferty gastronomicznej miasta. Zjedzenie świeżej rybki, czy skosztowanie lokalnych specjałów, to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Na poobiedni spacer polecamy skorzystać z oferty licznych muzeów, w tym Muzeum Bursztynu, Muzeum Oręża Polskiego oraz przespacerowania się po oddalonych o 30 km od Kołobrzegu Ogrodach Hortulus Spectabilis, czyli po ponad 4 hektarowym obszarze z labiryntem, 19-metrową wieżą widokową i 30 różnorodnymi ogrodami tematycznymi.

Brak opinii - dodaj opinię

Komentarze

0/10

Autor

Kamil Ś

Redaktor portalu OtoNoclegi, miłośnik Tatr i turystyki rowerowej, od dziecka zakochany w widoku zamglonych górskich szczytów. W naturze najbardziej cenię sobie jej ponadczasowość. Może to właśnie ona sprawia, że czy z analogiem, czy z bezlusterkowcem, czy nawet z naszpikowanym elektroniką dronem możemy odkrywać na nowo jej piękno i nigdy się nim nie znudzić.