Łódź – co warto zobaczyć? Manufaktura to nie wszystko

Jak Polska długa i szeroka tak można usłyszeć, że Łódź słynie z „filmówki” oraz Manufaktury. Tylko czy nie jest to zbyt duża profanacja, dla miasta z piękną architekturą i bogatą ofertą kulturalną?
Fot. Michał Węzowski/wikipedia.org, CC BY-SA 4.0
Data publikacji: 2024-09-06 Fot. Michał Węzowski/wikipedia.org, CC BY-SA 4.0

Kamil Ś

Data dodania: 2024-09-06

Co takiego warto zobaczyć w Łodzi? Czy miasto to faktycznie poza Manufakturą jest „zwyczajne”? W tym artykule obalimy największe mity dotyczące Łodzi.


Za co kochamy Manufakturę?


Łódzka Manufaktura obrosła już niemalże legendą. Mówisz: „Łódź” – myślisz: „Manufaktura”, a zaraz potem nasuwa się „filmówka” i właściwie zwiedzanie Łodzi mamy z głowy, prawda? Nic bardziej mylnego. Istotnie Manufaktura to architektoniczny majstersztyk, żeby nie napisać „dzieło sztuki”. Dawna fabryka włókiennicza została gruntownie zrewitalizowana i pełni od 2006 roku jeden z najważniejszych punktów na mapie Łodzi w kontekście wydarzeń kulturalnych, handlowych, czy turystycznych.

Fot. PrzemekBe/pixabay.com


Mieszcząca się w niej galeria handlowa zawiera aż 250 butików, Muzeum Sztuki, Muzeum Fabryki, a przed jej wejściem rozciąga się trzyhektarowy Rynek Włókniarek Łódzkich, który jednocześnie stanowi przyjazną przestrzeń miejską, w której obywają się imprezy kulturalno-rozrywkowe. Uznanie więc Manufaktury za centrum Łodzi jest jak najbardziej na miejscu.


Reprezentacyjna duma Łodzian


Być w Łodzi, a nie być na Piotrkowskiej, to jak udać się do Wadowic i nie zjeść kremówki. Ulica Piotrkowska nie bez powodu nazywana jest reprezentacyjną arterią miasta. To jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie, licząca ponad 4 kilometry, z bogatą historią, wspaniałymi restauracjami i architekturą, nad którą warto chociaż na chwilę się pochylić.

Fot. Jerzy Strzelecki/wikipedia.org, CC BY-SA 3.0 


Kultowy charakter tego miejsca podkreśla ulokowanie na jednej ulicy niemalże wszystkich lokali kulturalno-rozrywkowych, jakie można sobie wymarzyć. Restauracje, klubu, puby, butiki, pracownie artystyczne i niszowe knajpki, a do tego designerskie dzieła sztuki w postaci podwórka wyłożonego lustrzaną mozaiką projektu Joanny Rajkowskiej zaklęte w urokliwych, ikonicznych kamienicach i deptaku, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Tak… aby poczuć, że człowiek naprawdę żyje, nie trzeba daleko jechać – wystarczy zawitać na łódzką Piotrkowską.


Akcent dla miłośników przyrody


Łódź to jednak nie tylko huczne imprezy do białego rana. To także miasto oferujące egzotyczne i krajowe krajobrazy, które podziwiać możemy w Palmiarni i Ogrodzie Botanicznym. Pierwszy obiekt to jedna z najnowocześniejszych w Europie lokacji, którą otacza Park Źródliska (najstarszy park w Łodzi) wpisany do rejestru zabytków. W Palmiarni podziwiać możemy kaktusy, bananowce, czy inne egzotyczne drzewa, które piorunujące wrażenie robią głównie zimą – gdy na zewnątrz mamy do czynienia z trzaskającym mrozem.

Fot. Darekm135/wikipedia.org, CC BY-SA 4.0 


W cieplejszych miesiącach polecamy odwiedzić wspomniany Ogród Botaniczny usytuowany na terenie Parku Źródliska nieopodal Palmiarni. Liczący 67 hektarów obszar porasta ponad 3,5 tys. różnorodnych gatunków roślin. Do dyspozycji turystów przygotowano również ogród japoński, malownicze alpinarium i liczne ścieżki, pozwalające nacieszyć oczy naturą w czystej postaci. Za oprawę zwierzęcą zadba z kolei Miejski Ogród Zoologiczny powstały na terenie dawnej Puszczy Łódzkiej, a także inna atrakcja regionu – Oceanarium, prezentujące między innymi faunę i florę Azji południowo-wschodniej.


Łódź – miasto artystów


Co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi? Oczywiście „nieśmiertelną” Łódzką Szkołę Filmową, czyli obiekt niemalże ikoniczny. To istna wylęgarnia talentów. Kończyli ją między innymi Roman Polański, czy Andrzej Wajda. Nieopodal kultowego obiektu znajduje się Muzeum Kinematografii z bogatym zbiorem urządzeń technicznych, plakatów i rekwizytów, które zdecydowanie warte jest odwiedzenia.

Fot. Zorro2212/wikipedia.org, CC BY-SA 3.0


Na koniec, aby podkreślić artystyczny wymiar miasta, polecamy zainteresowanie się wydarzeniem Łódź Design Festival, czyli corocznym świętem dla miłośników wystaw tematycznych wzornictwa, ekspozycji i projektów światowych gwiazd designu. Podczas festiwalu możemy uczestniczyć w szerokim programie warsztatów i podziwiać dokonania artystów. Jeśli zatem sztuka to coś, co gra Wam w duszy, śledźcie informacje na temat przyszłorocznego wydarzenia.

Komentarze

0/10

Autor

Kamil Ś

Redaktor portalu OtoNoclegi, miłośnik Tatr i turystyki rowerowej, od dziecka zakochany w widoku zamglonych górskich szczytów. W naturze najbardziej cenię sobie jej ponadczasowość. Może to właśnie ona sprawia, że czy z analogiem, czy z bezlusterkowcem, czy nawet z naszpikowanym elektroniką dronem możemy odkrywać na nowo jej piękno i nigdy się nim nie znudzić.