Kalendarz roku szkolnego 2024/2025 – zaplanuj wczasy zawczasu

Już 2 września wszyscy uczniowie ruszą do szkół na rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025, z utęsknieniem wspominając błogi czas wakacji. Czy jednak faktycznie muszą się z nim na długo rozstać? Zobaczcie, kiedy wypadają najbliższe dni wolne od szkoły i długo wyczekiwane przez uczniów ferie zimowe.
Fot. A3DigitalStudio/pixabay.com
Data publikacji: 2024-08-29 Fot. A3DigitalStudio/pixabay.com

Kamil Ś

Data dodania: 2024-08-29

Nowy rok szkolny jeszcze dobrze się nie zaczął, a uczniowie już wypatrują pierwszego wolnego – znajomy motyw, nieprawdaż? Tych na szczęście w tym roku nie brakuje.


Długi weekend już za 2 miesiące


Na pierwszy długi weekend w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie nie będą musieli zbyt długo czekać. 11 listopada wypada w poniedziałek, a to oznacza, że uczniowie będą mogli cieszyć się 3-dniowym weekendem w pierwszej połowie listopada. Dosłownie miesiąc później czeka nas przerwa świąteczna, a ta w tym roku wypada wyjątkowo „przyjemnie”.


Niestety na następny długi weekend będzie trzeba poczekać aż do kwietnia. W związku z korzystnie wypadającą Wielkanocą uczniowie będą mogli cieszyć się 6-dniową przerwą od zajęć lekcyjnych (dokładnie między 17 a 22 kwietnia 2025 roku).

Fot. DeltaWorks/pixabay.com


Styczeń miesiącem laby


Załóżmy, że w pocie czoła uczniowie dotrwają do listopadowego długiego weekendu. To z pewnością najbardziej dłużące się 3 miesiące tego roku szkolnego – potem jest już z górki. Grudzień rozpieszcza nas wybornie wypadającymi świętami Bożego Narodzenia. Ostatni raz w 2024 roku uczniowie pójdą do szkół 20 grudnia, a następnie udadzą się do niej… 2 stycznia? Teoretycznie tak, ale nie zapominajmy o „dodatkowych dniach wolnych”, jakie dyrektor szkoły powinien podać do 30 września (mowa o 6-10 bonusowych dni bez zajęć lekcyjnych, w zależności od typu szkoły).


Gdyby zrządzeniem losu dwa dni „dyrektorskie” wykorzystać 2 i 3 stycznia, można by wrócić do szkoły dopiero 7 stycznia, ciesząc się dokładnie 17-dniową przerwą – coś wspaniałego. Zaraz, zaraz, a ferie? Prawdziwymi szczęściarzami w 2025 roku będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, gdyż ferie zimowe w tych regionach wypadają między 20 stycznia a 2 lutego. Oznacza to, że uczniowie przy „dobrych wiatrach” powinni być w szkole jedynie przez 9 dni stycznia.


Przy okazji, ferie dla pozostałych województw wyglądają następująco:

  • 27 stycznia - 9 lutego dla województwa: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego;
  • 3-16 lutego dla województwa: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego;
  • 17 lutego - 2 marca dla województwa: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

Uczniu – majówka na horyzoncie


Ferie zaliczone, przerwa Wielkanocna również, a zatem… pora wypatrywać majówki. Tu kolejne zaskoczenie. Po świętach Wielkanocnych uczniowie pojawią się w szkole tylko na 3 dni, następnie nacieszą się weekendem 26-27 kwietnia, ponownie „skoczą” na zajęcia na 3 dni i rozpoczną majówkę, która w tym roku wypada między 1 a 4 maja.


Szczęściarze, którzy w tym roku nie piszą egzaminów ósmoklasisty, mogą liczyć na kolejne dni wolne między 13 a 15 maja. Pozostaje jeszcze kwestia matur, a więc kolejna szansa na majową labę.

Fot. klimkin/pixabay.com


W oczekiwaniu na wakacje


Czerwiec ponownie przyniesie nieco upragnionego wolnego. Tuż przed końcem roku szkolnego, 19 czerwca wypada Boże Ciało. „Pech chciał”, że jest to czwartek, a więc kolejna „szansa” na 4-dniowy weekend. Tym optymistycznym akcentem, pozostał nam już tylko tydzień szkoły i… WAKACJE!


Drodzy Uczniowie, jak widzicie, rok szkolny 2024/2025 obfituje w całkiem sporą ilość dni wolnych od zajęć dydaktycznych. Wykorzystajcie czas nauki w pełni i wypoczywajcie w okresach zasłużonego „urlopu”. Życzymy Wam samych sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym i klasycznego uczniowskiego „połamania długopisów”!

Komentarze

0/10

Autor

Kamil Ś

Redaktor portalu OtoNoclegi, miłośnik Tatr i turystyki rowerowej, od dziecka zakochany w widoku zamglonych górskich szczytów. W naturze najbardziej cenię sobie jej ponadczasowość. Może to właśnie ona sprawia, że czy z analogiem, czy z bezlusterkowcem, czy nawet z naszpikowanym elektroniką dronem możemy odkrywać na nowo jej piękno i nigdy się nim nie znudzić.

Noclegi

Domki Marion

ul. Dolna 1b, Karpacz

Willa Marion

ul. Dolna 1b, Karpacz

Zielone Roztocze

ul. Rybnica 37P, Susiec