Najpiękniejsze trasy rowerowe Wrocławia. Tak zwiedzisz miasto bez korków

Wielkomiejskie aglomeracje wielu z nas kojarzą się z nieustającymi korkami. Niestety, zwiedzanie Warszawy, Wrocławia, czy Krakowa wiąże się z przymusem przebrnięcia przez zatory drogowe, a w sezonie również przez tłumy turystów. A gdyby tak to wszystko ominąć za pomocą roweru?
Fot. wroclaw_official/Instagram
Data publikacji: 2024-08-27 Fot. wroclaw_official/Instagram

Kamil Ś

Data dodania: 2024-08-27

Turystyka rowerowa nie musi oznaczać wybrania się jednośladem na łono natury. Rozwijająca się sieć rowerów miejskich oraz szlaków rowerowych w miastach sprawia, że zwiedzanie wielkomiejskich aglomeracji może być nie tylko relaksujące, ale również wolne od jakichkolwiek zatorów drogowych.


Zwiedź Wrocław w niecałą godzinę


Pierwsza z zaproponowanych tras przez wielu nazywana jest „Północ-Południe”. Droga ciągnąca się przez około 14 km rozpoczyna się na Rynku Psiego Pola, czyli jedynego trójkątnego rynku Wrocławia. Po wypiciu tam orzeźwiającego espresso polecamy skierować się na południe miasta ulicą Bolesława Krzywoustego. Zalecamy jednak unikać tej ścieżki w trakcie trwania pobliskiej giełdy.


Wspomnianą drogą rowerową dojedziemy aż do placu Kromera. Stamtąd polecamy skierować się w stronę mostów warszawskich. To dobry moment, aby nieco posilić się w pobliskim barze nad Odrą, obok którego znajduje się plac zabaw dla dzieci.


Jadąc dalej na południe ulicą Wyszyńskiego, natrafimy na park Stanisława Tołpy, w którym znajduje się malowniczy staw z wyspą. Mając chwilę czasu, możemy odwiedzić również pobliski kościół św. Michała. Ponieważ czas nagli, mijamy skrzyżowanie z ulicą Sienkiewicza i natrafiamy na pobliski Ogród Botaniczny, by przejechawszy most Pokoju dotrzeć na bulwar Xawerego Dunikowskiego, z którego rozpościera się widok na Ostrów Tumski i Odrę.

Fot. jacek_tabisz/Instagram


Rowerem przez centrum Wrocławia


Kierując się w stronę wzgórza Partyzantów ulicą Piaskową, dotrzemy do Bastionu Sakwowego. Dalej, podążając wzdłuż fosy miejskiej, natrafimy na kolejną atrakcję, czyli park przy Teatrze Lalek. Tak też nieubłaganie zbliżamy się do centrum, do którego wjedziemy ulicą Świdnicką.


Minąwszy wiadukt kolejowy, dotrzemy na ulicę Powstańców Śląskich, która wprowadzi nas w strefę wysokich budynków. Jeśli lubicie tego typu klimat, polecamy skierować się w stronę Centrum Południowego, na którego końcu zlokalizowany jest Sky Tower. Koniec wycieczki polecamy zaplanować w Przystanku Rondo, czyli lokalu gastronomicznym, znajdującym się na środku sporych rozmiarów ronda.

Fot. wdudek11/Instagram


Odwiedź zabytki Wielkiej Wyspy


Jeśli jednak turystyka rowerowa bardziej kojarzy Wam się z naturą, niż miastami, polecamy zdecydować się na 7-kilomerową trasę ciągnącą się od mostu Szczytnickiego aż do Hali Stulecia. Wycieczkę rozpoczynamy wzdłuż kanału Odry w kierunku mostu Zwierzynieckiego. Za mostem wciąż podążamy wzdłuż rzeki, dojeżdżając do wałów nad Odrą, a wkrótce do Jazu Opatowskiego.


Po krótkiej przerwie polecamy przejechać się wałami do mostu Chrobrego, by następnie ulicą Mickiewicza dotrzeć do osiedla Sępolno charakteryzującego się architekturą z lat 30. XX wieku. Dalej pozostaje nam już tylko wrócić na ulicę Mickiewicza i podążać nią wprost do Hali Stulecia, parku Szczytnickiego lub Japońskiego. Chociaż trasę tę spokojnie pokonacie w godzinę, zdecydowanie warto poświęcić na nią co najmniej dwa razy tyle czasu, by napawać się pięknem otaczającej nas przyrody.

Fot. martab6/Instagram

Komentarze

0/10

Autor

Kamil Ś

Redaktor portalu OtoNoclegi, miłośnik Tatr i turystyki rowerowej, od dziecka zakochany w widoku zamglonych górskich szczytów. W naturze najbardziej cenię sobie jej ponadczasowość. Może to właśnie ona sprawia, że czy z analogiem, czy z bezlusterkowcem, czy nawet z naszpikowanym elektroniką dronem możemy odkrywać na nowo jej piękno i nigdy się nim nie znudzić.

Zobacz noclegi i atrakcje w miastach