Toruń – 5 najciekawszych atrakcji tego miasta

Toruń zachwyca swoją bogatą historią i architekturą i jest miejscem narodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych astronomów w dziejach ludzkości. Toruń urzeka nie tylko zabytkami, ale również niepowtarzalnym klimatem, który przyciąga turystów przez cały rok.
Fot. Pixabay.com
Data publikacji: 2024-08-30 Fot. Pixabay.com

Miłosz

Data dodania: 2024-08-30

Spacerując po wąskich uliczkach miasta, można poczuć ducha przeszłości.

  • Toruń założono w XIII wieku, a jego początki wiążą się z zakonem krzyżackim.
  • Zwłaszcza kiedyś Toruń był ważnym ośrodkiem handlowym, czego śladem są zachowane do dziś kamienice mieszczan.
  • Początki obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach sięgają lat tuż powojennych, 1947 roku.

Dom Mikołaja Kopernika


Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu powinien odwiedzić każdy miłośnik historii nauki, a zwłaszcza astronomii. 19 lutego 1473 roku na świat przyszedł człowiek znany z teorii heliocentrycznej. Obecnie budynek pełni funkcję muzeum, w którym zwiedzający mogą poznać życie i dorobek Kopernika oraz epokę, w której żył. Interaktywne wystawy oraz eksponaty związane z astronomią sprawiają, że odwiedziny w tym miejscu to żywa lekcja historii połączona z fascynującą przygodą naukową.

Fot. autorstwa Stephen McCluskey - Praca własna, CC BY-SA 2.5


Toruński ratusz – niemy świadek wieków

 

Staromiejski ratusz w Toruniu jest symbolem władzy miejskiej i bogatej historii. Zbudowany w XIII wieku na przestrzeni lat przeszedł wiele zmian. Jego obecny wygląd to efekt licznych przebudów, zwłaszcza w stylu manierystycznym na początku XVII wieku. 

Fot. autorstwa Pko - Praca własna, CC BY-SA 3.0


Bogato zdobiona sala obrad, oryginalne malowidła i imponująca wieża to tylko niektóre z charakterystycznych elementów ratusza, przyciągających turystów z całego świata. W ratuszu mieści się muzeum okręgowe, w którym można podziwiać dzieła sztuki, eksponaty archeologiczne i historyczne.


Planetarium w Toruniu – podróż do gwiazd


Jeśli fascynuje cię kosmos, będąc w Toruniu musisz odwiedzić planetarium imienia Władysława Dziewulskiego. Możesz tu zobaczyć gwiazdy, planety i galaktyki w warunkach przypominających naturalną obserwację nieba. 


Fot. autorstwa Mike Peel (www.mikepeel.net)., CC BY-SA 4.0


Planetarium otwarto w 1994 roku, a pierwszy publiczny pokaz odbył się 2 dni później, w kolejną rocznicę urodzin Kopernika. Premierowy seans nosił tytuł „A jednak się kręci”. Od początku działalności planetarium korzystało z profesjonalnych rzutników slajdów. Od maja 1995 roku były one łączone w panoramy, a w 1997 roku powstał pierwszy w Polsce system „all-sky”, dzięki któremu pokryto obrazem slajdów całą kopułę. 


Krzywa Wieża


Toruńska krzywa wieża to zabytkowy symbol. Zbudowana pod koniec XIII wieku bądź na początku XIV jako część fortyfikacji swoją pochyloną sylwetkę zawdzięcza osiadaniu gruntu. Przechył wynosi około 1,5 metra. 

Fot. autorstwa Ymblanter - Praca własna, CC BY-SA 4.0


Baszta znajdowała się w systemie murów obronnych i nie była krzywa od początku. Pierwotnie miała piwnicę, parter oraz pierwsze piętro z wyjściem na mury obronne. Później dobudowano drugie, trzecie, a nawet czwarte piętro. Najprawdopodobniej na skutek niestabilnego gruntu przechyliła się ona w XV wieku. Wieża zdumiewa architekturą, a przy okazji krążącymi wokół niej historiami. Najbardziej znana legenda mówi o rycerzu, który został ukarany za swoje grzechy przechyleniem wieży. Dziś wieża przyciąga zakochanych.


Muzeum Toruńskiego Piernika


Toruń oczywiście słynie z pierników, o czym świetnie przypomina Muzeum Toruńskiego Piernika. Zlokalizowane przy ulicy Strumykowej 4, w dawnym budynku fabrycznym, przenosi turystów w świat staropolskich receptur i bogatej tradycji wypieków. 

Fot. autorstwa Mateuszgdynia - Praca własna, CC BY-SA 4.0


Jeśli chcesz zobaczyć, jak powstawały słynne toruńskie pierniki, i wziąć udział w warsztatach, aby spróbować swoich sił w wypieku tego przysmaku, to jest to obowiązkowy adres. To interaktywne doświadczenie pozwoli głębiej zrozumieć historię miasta i jego kulinarnego dziedzictwa.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.