Karpacz – atrakcje dla dzieci. Górski raj

Karpacz, malowniczo położony w sercu Karkonoszy, to jedno miejsc na stałe wpisanych się w mapę rodzinnych wypadów. Ten górski kurort zachwyca widokami, a przy okazji też bogatą ofertą skierowaną do najmłodszych. Rodziny z dziećmi znajdą tu mnóstwo atrakcji łączących edukację z zabawą i czyniących każdy dzień pełnym przygód.
Fot. autorstwa Micha L. Rieser, Attribution / Wikipedia
Data publikacji: 2024-10-02 Fot. autorstwa Micha L. Rieser, Attribution / Wikipedia

Miłosz

Data dodania: 2024-10-02

Bez względu na porę roku Karpacz gwarantuje aktywny wypoczynek, który idealnie wpisuje się w potrzeby rodzin. Latem czekają na Was piękne trasy piesze – od łatwych szlaków, idealnych na pierwsze górskie wycieczki z dziećmi, po bardziej wymagające ścieżki dla starszych pociech. Zimą miasto staje się oazą sportów zimowych: jazda na nartach, sankach czy łyżwach dostarcza niezapomnianych wrażeń.

  • Karpacz jako mekka szybowników: w 1927 roku Karpacz był ważnym miejscem dla miłośników lotnictwa. Niemieccy szybownicy startowali z okolic nieistniejącego już schroniska „Księcia Henryka” przy Wielkim Stawie, używając gumowych lin. Starty odbywały się również z samej Śnieżki.
  • Najdłuższa taśma narciarska w Polsce: Karpacz Ski Arena może pochwalić się najdłuższą taśmą narciarską w kraju. Taśmociąg o długości 225 metrów przewozi narciarzy z parkingu przy ul. Olimpijskiej do dolnej stacji kolei linowej na Kopę.
  • „Nieme znaki” w czeskich Karkonoszach: podczas wycieczek na Śnieżkę, po czeskiej stronie Karkonoszy, można natrafić na unikatowy system oznaczeń szlaków – tzw. „nieme znaki”.

Centrum Rekreacji i Sportu „Kolorowa” – tor saneczkowy przez cały rok


Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Karpaczu jest tor saneczkowy „Kolorowa”, który działa przez cały rok. To miejsce idealne dla rodzin z dziećmi chcących przeżyć dreszczyk emocji.


Dwuosobowe saneczki pozwalają na bezpieczny zjazd na odcinku ponad kilometra; to frajda zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Dzięki dobrze zabezpieczonym pasom bezpieczeństwa i odpowiednio zaprojektowanym torom saneczki nie wypadają z rynny, więc zabawa jest bezpieczna.


Karkonoskie Tajemnice – magiczna podróż do świata legend


Karkonoskie Tajemnice to obowiązkowy punkt programu dla tych, którzy wolą bardziej stacjonarne atrakcje. Jest to podziemna ekspozycja, która za pomocą multimedialnych efektów wprowadza zwiedzających w świat legend Karkonoszy.

Fot. autorstwa Szydzio - Praca własna, CC BY-SA 4.0


Duch Gór, korzeń mandragory i karkonoscy zielarze to tylko część z postaci ożywających w tej niezwykłej scenerii. Niezwykła harfa z niewidzialnymi strunami, alchemiczna komnata bądź smocza magia z pewnością rozbudzą wyobraźnię.


Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego – zabawki dla małych i dużych


Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu pobudza wyobraźnię. Wystawa podzielona na 9 sal tematycznych obejmuje makiety z serii Lego, jak Star Wars czy Atlantis. Zwiedzający mogą samodzielnie wprawiać w ruch elementy wystaw: makiety ożywają. Wizyta trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny, jednak dzieci często spędzają tutaj znacznie więcej czasu radosne z kreatywnej zabawy.


Miejskie Muzeum Zabawek – podróż w czasie i przestrzeni


Karpacz ma również coś dla miłośników historii zabawek. W Miejskim Muzeum Zabawek można zobaczyć ponad 2000 eksponatów z różnych części świata. Zabawki z porcelany, pluszowe misie oraz miniaturowe sceny z życia różnych kultur to tylko niektóre z atrakcji czekających na zwiedzających. Muzeum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i przystosowane do rodzin z dziećmi w wózkach.

Fot. autorstwa Ireny Goderskiej - Praca własna, CC BY-SA 3.0


Park Bajek – baśniowy świat na świeżym powietrzu


Rodzinom częściej wybierającym aktywności na świeżym powietrzu Park Bajek powinien przypaść do gustu. Położony w malowniczej scenerii oferuje spotkanie z bohaterami najpopularniejszych baśni, takich jak: Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia czy Królowa Śniegu.


Podczas spaceru leśnymi ścieżkami możecie co rusz odkrywać kolejne baśniowe przystanki, a także korzystać z atrakcji, do których należą np. letni tor pontonowy czy plac zabaw z miniaturą Śnieżki.


Świątynia Wang – norweska perła w Karpaczu


W sercu Karpacza wznosi się jedna z najbardziej niezwykłych świątyń w Polsce – Wang. To skandynawski kościół zbudowany na przełomie XII i XIII wieku, bez użycia gwoździ. Świątynia powstała w norweskim Vang, a za sprawą Fryderyka Wilhelma IV przeniesiono ją do Karpacza.

Fot. autorstwa Micha L. Rieser, Attribution


Dzisiaj świątynia jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków w regionie ze względu na swoją architekturę i położenie. Z dziedzińca rozciąga się zachwycający widok na Karkonosze. Obok kościoła znajduje się zabytkowy cmentarz, na którym można znaleźć stare nagrobki, niektóre zrekonstruowane z ogromną precyzją.


Ogród Japoński Siruwia – mała Japonia w sercu Karkonoszy


Karpacz i jego okolice to raj dla rodzin z dziećmi, a jedną z niezwykle ciekawych atrakcji jest Ogród Japoński Siruwia, położony 20 minut jazdy samochodem, w Przesiece. Ten malowniczy zakątek przeniesie nas do Kraju Kwitnącej Wiśni.


W trakcie spaceru po ogrodzie dzieci mogą pobawić się na placu zabaw, a dorośli podziwiać imponujące kolekcje różaneczników oraz misternie uformowane drzewka bonsai. Przechadzając się wśród stawów i strumieni zwiedzający mają okazję poczuć autentyczną atmosferę Japonii, zwłaszcza gdy usiądą w klimatycznej kawiarence i skosztują tradycyjnej herbaty.


Dziki Wodospad – sztuczne dzieło natury


Innym zjawiskowym miejscem w Karpaczu jest Dziki Wodospad, który choć nazywany „dzikim”, tak naprawdę został stworzony przez człowieka. Jest to zapora przeciwrumoszowa, zbudowana na początku XX wieku na rzece Łomnica, mająca ochronić miasto przed powodziami.

Fot. autorstwa SchiDD - Praca własna, CC BY-SA 4.0


Kiedy poziom wody się podnosi, wodospad staje się jednym z najbardziej malowniczych punktów w okolicy. To idealne miejsce na krótką wycieczkę, która pozwala poczuć potęgę natury i zobaczyć, jak człowiek potrafi żyć w harmonii z otoczeniem.


Park Miniatur w Kowarach – dziedzictwo Dolnego Śląska


Park Miniatur w Kowarach oddalonych o około 10 km od Karpacza działa od ponad 20 lat na terenie dawnej fabryki dywanów. Znajdują się tu precyzyjne modele zamków, pałaców, klasztorów i ratuszy Dolnego Śląska w skali 1:25. Wśród zbiorów wyróżniają się miniatury Zamku Książ i Bazyliki Mniejszej w Krzeszowie. Można tutaj zobaczyć także m.in. miniaturę Karkonoszy z odwzorowanymi szlakami i schroniskami.


Anomalia grawitacyjna – magia ulicy Strażackiej


Jeśli szukasz prawdziwie tajemniczych atrakcji w Karpaczu, koniecznie pójdź na ulicę Strażacką z anomalią grawitacyjną, po której samochód jedzie sam pod górę!

Fot. autorstwa SkywalkerPL - Praca własna, CC BY 3.0


Anomalia doczekała się wielu, często dość wątpliwych, wyjaśnień. Niektórzy mówią o miejscowych złożach ferromagnetyków, inni o podziemnej żyle wodnej, a nawet o UFO. Tymczasem prawda jest o wiele prostsza. Anomalia jest złudzeniem optycznym. Droga faktycznie delikatnie opada, ale drzewa rosnące wzdłuż niej są odchylone od pionu i właśnie to daje piorunujący efekt.


Aquapark Sandra – wodne szaleństwo w Karpaczu


Aquapark Sandra w Karpaczu to świetne miejsce na relaks i zabawę dla całej rodziny. Basen sportowy i rekreacyjne z falą, a do tego zjeżdżalnie, jacuzzi i wodny plac zabaw, czekają na odwiedzających przez cały czas. Latem można skorzystać z dodatkowych basenów i jacuzzi na zewnątrz.


Basen z przeciwprądem oraz system dysz wodnych sprawiają, że pobyt w aquaparku jest przyjemny bez względu na wiek. Po takiej sesji idealnym uzupełnieniem będą masaże relaksacyjne, które wprowadzą Cię w stan błogiego odprężenia.


Sztolnie Kowary – Tajemnice Podziemia


Sztolnie Kowary to unikatowa atrakcja w postaci zwiedzania dawnych kopalni uranu. Trasa podziemna o długości 1200 metrów prowadzi przez historię 800-letniego górnictwa w regionie.

Fot. autorstwa Monopola - Praca własna, CC BY-SA 4.0


Przewodnik opowie turystom o minerałach, rudach żelaza i wydobywaniu uranu. Temperatura wewnątrz wynosi 8°C, więc warto ubrać się ciepło. I już uprzedzamy pytania: spokojnie, nic nikomu nie grozi. Poziom promieniowania jest tutaj bezpieczny.


Zamek Chojnik – średniowieczna forteca na szczycie


Na wysokości 627 metrów n.p.m. dumnie wznosi się średniowieczny Zamek Chojnik. Uchodzi on za jedną z największych atrakcji w okolicach Karpacza. Jego początki sięgają XIV wieku, pierwsze wzmianki pochodzą z 1364 roku, kiedy należał do księcia Bolka II świdnicko-jaworskiego. W 1675 roku piorun spowodował pożar, który strawił większą część budowli.

Fot. autorstwa Alfista33 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl


Zamek podzielono na trzy części: dolną, środkową i górną. Najbardziej imponująca jest 15-metrowa cylindryczna wieża, z której roztacza się panoramiczny widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.


Multimedialne Muzeum Karkonoszy – interaktywna nauka


W Multimedialnym Muzeum Karkonoszy historia regionu ożywa za sprawą nowoczesnych technologii. Zwiedzanie wiedzie przez salę Machina Wszech Czasu i przez epoki, od Prakarkonoszy po współczesność. Jednym z ciekawszych elementem jest multimedialna makieta Karkonoszy. Na zakończenie wizyty na zwiedzających czekają quizy na tabletach, które pomagają utrwalić wiedzę.


Karkonoski Park Narodowy – oaza rzadkiej fauny i flory


Karkonoski Park Narodowy to perełka dla miłośników przyrody. Na tym terenie można spotkać około tysiąca gatunków roślin. Jednym z najcenniejszych skarbów parku jest różeniec górski, znany jako „karkonoskie złoto”.

Fot. autorstwa I, Derbeth, CC BY 2.5


W parku można spotkać ponad 40 gatunków ssaków. Turyści przy odrobinie szczęścia dostrzegą muflony, lisy, bobry i sarny. Dla cierpliwych obserwatorów prawdziwą atrakcją będzie możliwość zobaczenia jednego z 16 gatunków nietoperzy. Na terenie parku gniazduje około 90 gatunków ptaków, w tym rzadkie górskie gatunki, jak: płochacz halny, drozd obrożny, sóweczka czy włochatka.


Dzięki przemyślanej infrastrukturze Karpacz to miejsce, które wychodzi naprzeciw potrzebom rodzin z dziećmi. Dostęp do większości atrakcji jest łatwy. Wędrówki po Karkonoszach, wizyty w tematycznych parkach oraz interaktywne muzea – czego chcieć więcej. To wszystko czeka również na Ciebie.

Brak opinii - dodaj opinię

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Zobacz noclegi w Karpaczu

Willa Teresa

ul. Dolna 1c, Karpacz

Hotel Ariston

ul. Piastowska 2a, Karpacz

Rezydencja Karnat III

ul. Chopina 7, Karpacz

Zobacz noclegi i atrakcje w miastach