Największe zoo w Polsce wcale nie mieści się w Warszawie

Idea gromadzenia egzotycznych zwierząt w jednym miejscu ma swoje korzenie już w starożytności. Fascynacja dziką przyrodą towarzyszyła człowiekowi od wieków. Współczesne ogrody zoologiczne, rozmieszczone na całym świecie, oferują turystom unikatową możliwość spotkania zwierząt z najdalszych zakątków globu.
Fot. jarizPJ / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-10-01 Fot. jarizPJ / Shutterstock.com
Dokładnie :( 15.03.2025

Miłosz

Data dodania: 2024-10-01

Zobaczenie na własne oczy dzikich kotów, egzotycznych ptaków czy gadów rodem z Ameryki Południowej to prawdziwa przygoda. Jakie są największe ogrody zoologiczne w Polsce? Poniżej przedstawiamy 5 wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić.


Największe zoo w Polsce mieści się w Gdańsku


Największe zoo w Polsce to wbrew obiegowym opiniom wcale nie zoo w Warszawie, lecz Gdański Ogród Zoologiczny rozpościerający się na terenie Doliny Leśnych Młynów nad potokiem Rymaszewskim. Powstał w latach 50. XX wieku, a jego historia jest związana z marynarzami, którzy z dalekich rejsów przywozili egzotyczne zwierzęta jako prezenty. Gdański Ogród Zoologiczny położony w malowniczej Oliwie to największe zoo w Polsce, zajmujące ponad 123 hektary. Oficjalnie otwarte w 1954 roku początkami sięga do zwierzyńca z 1927 roku.

Fot. autorstwa Crusiera - Praca własna, CC BY-SA 3.0, ptaszarnia


Początkowo zoo liczyło około 300 zwierząt, ale już na koniec 2019 w ogrodzie mieszkało aż 868 zwierząt reprezentujących 220 gatunków, w tym rzadkie okazy. Dziś możemy podziwiać tutaj m.in. oryksy szablorogie, hipopotamy karłowate i kondory wielkie. Dla miłośników przyrody dodatkowymi atrakcjami będą położony w pobliżu Park Oliwski czy punkt widokowy Pachołek z panoramicznym widokiem na Zatokę Gdańską.


Gdzie znajduje się najstarsze zoo w Polsce?


Najstarsze zoo w Polsce znajduje się na południu kraju, we Wrocławiu. Wrocławskie zoo może poszczycić się największą liczbą zwierząt spośród wszystkich ogrodów zoologicznych w Polsce i imponującą liczbą lat działalności: 10 lipca 1865 roku oficjalnie otwarto wrocławski ogród zoologiczny. Zoo zajmuje 33 hektary, przyciąga miłośników zwierząt z całego kraju i zagranicy. 


W 2022 roku zoo odwiedziło ponad 1,71 miliona osób. Silnym magnesem przyciągającym turystów jest Afrykanarium, jedyne tego typu oceanarium w Polsce. Na terenie zoo znajdują się także liczne zabytkowe budynki, w tym słoniarnia z 1888 roku oraz pawilon małp z końca XIX wieku.

Fot. nieznanego autorstwa - Wrocław stary i nowy, Janina Mierzecka, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław-Warszawa-Kraków 1967, Domena publiczna


Wrocławskie zoo jest domem dla około 10 000 zwierząt z 1177 gatunków, w tym wielu zagrożonych wyginięciem. Można tu spotkać tygrysy sumatrzańskie, słonie indyjskie, a także rzadkie małpy człekokształtne, z których zoo może pochwalić się największą w Polsce hodowlą. Znajdziesz tu także największe stado pingwinów przylądkowych, które liczy około 100 osobników. W 2017 roku ZOO Wrocław zostało nagrodzone „Green Laurels” jako najbardziej zielone miejsce w Polsce.


Poznań – zaczęło się od żartu


Początki zoo w Poznaniu wiążą się z urodzinowym żartem. W drugiej połowie XIX wieku grupa kręglarzy sprezentowała swojemu prezesowi zwierzęta, które z czasem dały początek prawdziwemu ogrodowi zoologicznemu. Podczas I wojny światowej Ogród Zoologiczny w Poznaniu stanął w obliczu ogromnych wyzwań: braku funduszy i trudności w pozyskiwaniu żywności dla zwierząt. Po wojnie, kiedy polskie władze przejęły zarząd zoo, na jego terenie pozostały zaledwie 243 zwierzęta – mniej niż w momencie otwarcia.

Fot. autorstwa Koroniec - Praca własna, CC BY-SA 4.0


Po wojnie dyrektorem ogrodu został Bolesław Cylkowski, który postawił sobie za cel odbudowę populacji zwierząt i zapewnienie im odpowiednich warunków do życia. Z pomocą lokalnych ziemian, którzy oferowali paszę, oraz firm budowlanych, które charytatywnie remontowały pawilony, Cylkowski zdołał przywrócić życie do ogrodu.


Obecnie zoo podzielone jest na stare i nowe. W zoo mieszkają tygrysy syberyjskie, słonie afrykańskie, pandy małe i mundżaki chińskie. Kiedyś żyły tutaj papugi karolińskie, obecnie uznane za wymarłe.


Chorzów – dinozaury i surykatki w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym


Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce, który na dobre zaczął rozkwitać w latach 50. Na obszarze 47 ha żyje około 3000 zwierząt reprezentujących kilkaset gatunków. Co roku zoo przyciąga około 380 tys. zwiedzających. Do najstarszych obiektów należy wybieg dla niedźwiedzi brunatnych oraz egzotarium. Wielką atrakcją jest Kotlina Dinozaurów, gdzie można podziwiać naturalnej wielkości figury prehistorycznych gadów.

Fot. autorstwa Leyland11 - Praca własna, CC BY-SA 4.0   


Ogród słynie z pingwinów oraz sympatycznych surykatek i słoni. Słoniarnia to obowiązkowy punkt każdej wizyty. Składa się z przestronnego wybiegu zewnętrznego i budynku, w którym oprócz słoni mieszkają także żółwie i jaszczurki. Dla najmłodszych przygotowano minizoo, a dla wszystkich bary „Biały Miś” czy „Pelikan”. Na terenie zoo znajdują się również bar „Kormoran” przy Kotlinie Dinozaurów i kiosk „Eskimos” przy małpiarni.


Warszawa – wielkomiejski azyl przyrody


Warszawskie zoo o powierzchni około 40 ha to perełka na Pradze funkcjonująca od kilkudziesięciu lat. Ogród przetrwał wojnę, dziś mieszka w nim ponad 12 tys. zwierząt, m.in. słonie, tygrysy, małpy oraz egzotyczne ptaki.

Fot. autorstwa Albertyanks Albert Jankowski - Own work, Public Domain


Teren, na którym obecnie znajduje się zoo, ma długą historię, sięgającą XIV wieku. Wówczas leżała tu wieś Golędzinów, znana z garbarstwa. Wieś kupił Stanisław Augusta Poniatowski i włączył ją do Warszawy. W 1997 roku zrealizowano ambitny projekt budowy nowoczesnego herpetarium, które stało się domem dla wielu gatunków gadów. Rok 1998 obfitował zaś w otwarcie ptaszarni i Ptasiego Azylu – Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków. Dla najmłodszych stworzono Baśniowe Zoo, w którym pod nadzorem opiekunów dzieci mogą karmić niektóre ze zwierząt.


Polskie ogrody zoologiczne to miejsca pełne egzotyki i zarazem centra edukacyjne, które uczą o ochronie przyrody. Każde z nich ma swoją unikatową historię i kolekcję gatunków, zachwycających zarówno dzieci, jak i dorosłych. Spacer po zoo to doskonała okazja do relaksu na łonie natury.

5 opinii

Komentarze (9)

0/10
  • Daniel
    odpowiedz

    A ja myslalem, ze w Wojciechowie :DDDD

    • Stefan

      w wojciechowie jest najlepsze zoo a nie największe ;p

  • Justyna
    odpowiedz

    Potwierdzam, to największe zoo robi wrażenie, nogi bolą od zwiedzania. Widzieliśmy nawet małe kapibary!

  • Małgorzata
    odpowiedz

    Fajna lista, żeby odwiedzić te miejsca przy okazji urlopu w danym mieście...

  • Patrycja
    odpowiedz

    Warszawskie zoo jest naprawdę godne uwagi, często spędzamy tu niedziele z rodziną, troche się rózni od tych które można odwiedzić np w hiszpani ale nie ma co się czarować u nas klimat nie sprzyja całorocznym odwiedzinom

  • Adam
    odpowiedz

    Nie liczy się wielkość…, w gdańskim zoo jeszcze nie byłem, pewne jest to że to warszawskie jest bardzo przystępne dla rodzin

  • Karola
    odpowiedz

    Wszystko fajnie, ale jak czasami się popatrzy na te zwierzęta to aż smutno się robi, że muszą być zamknięte i w niewoli całe życie....

    • Mila

      Dokładnie :(

  • Marcinek
    odpowiedz

    kurcze, nie wiedziałem, myślałem że w Wawie

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.