Dokąd wyjechać na weekend w Polsce? [11 ciekawych miejsc na dwudniowy wypad]
Abyście nie musieli tracić czasu na poszukiwanie ciekawych miejscówek, przygotowaliśmy dla Was zestawienie 11 wyjątkowych lokalizacji.
Kopalnia soli „Wieliczka” – podziemny skarb UNESCO
Kopalnia soli „Wieliczka” to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Polsce, położona niedaleko Krakowa. Trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1978 roku. Co czyni to miejsce wyjątkowym? Przede wszystkim fakt, że jest to jedyny działający nieprzerwanie od średniowiecza obiekt górniczy. Historia tych złóż soli sięga aż 14 milionów lat!
Fot. zedspider / Shutterstock.com
Podziemia Wieliczki skrywają majestatyczne komory, w tym słynną Kaplicę św. Kingi, z wnętrzami w całości wykonanymi z soli. Zwiedzanie odbywa się na dwóch trasach – turystycznej i górniczej.
Mazury – kraina jezior i przygód
Mazury pokochasz na pewno, jeśli lubisz kontakt z naturą. Około 3 tys. jezior, zielone lasy, ścieżki rowerowe i urokliwe miasteczka tworzą niesamowitą atmosferę tego regionu. To raj dla żeglarzy, kajakarzy i miłośników historii. Jedną z głównych atrakcji jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, długi na ponad 100 km, który warto pokonać kajakiem lub żaglówką.
Fot. Voyagerix / Shutterstock.com
Będąc na Mazurach, koniecznie odwiedź Giżycko – stolicę żeglarstwa – oraz zobacz twierdzę Boyen i Wilczy Szaniec – bunkry z czasów II wojny światowej. Dla pełnego relaksu wybierz się na spływ rzeką Krutynią, uważaną za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
Kraków – serce polskiej historii
Kraków to miasto, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu, także razem z dziećmi (sprawdź: atrakcje dla dzieci w Krakowie). Znane z bogatej historii i wspaniałych zabytków jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. Spacer po rynku głównym, wizyta w Sukiennicach oraz Bazylice Mariackiej i Zamku Królewskim na Wawelu to obowiązkowe punkty na turystycznej mapie podróżnika.
Fot. Sina Ettmer Photography / Shutterstock.com
Kraków zachwyca zarówno architekturą, jak i klimatem – dzielnica Kazimierz z malowniczymi uliczkami i kawiarniami wprowadza w dawny, żydowski świat. A aby jeszcze mocniej poczuć historyczne tło tego regionu, warto odwiedzić Fabrykę Schindlera.
Wybrzeże Bałtyku i jego różnorodność krajobrazów
Polskie wybrzeże Bałtyku to ponad 800 kilometrów różnorodnych krajobrazów – od piaszczystych plaż po klify i wydmy. Każda nadmorska miejscowość ma w sobie coś unikatowego. Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg czy Hel to tylko kilka z wielu urokliwych miejsc wartych odwiedzenia.
Fot. Kamil Zajaczkowski / Shutterstock.com
Dla bardziej aktywnych trasa wzdłuż wybrzeża będzie nie lada gratką – rowerem, pieszo, a nawet kajakiem można odkrywać piękno Bałtyku i malownicze zakątki z dala od tłumów turystów.
Szczecin – Miasto Pływających Ogrodów
Szczecin zyskał przydomek floating garden, doskonale oddający jego wyjątkową atmosferę. Miasto pełne zieleni, parków i skwerów oferuje niesamowite miejsca do spacerów, m.in. Las Arkoński czy Jezioro Szmaragdowe. Szczecin słynie także z nadodrzańskich bulwarów, idealnych na spędzanie czasu.
Fot. Olivier Uchmanski / Shutterstock.com
Nie można zapomnieć o unikatowym układzie urbanistycznym miasta, który przypomina paryskie ulice, rozchodzące się gwieździście od pl. Grunwaldzkiego. Cmentarz Centralny – największy w Polsce – pełni nie tylko funkcję nekropolii, ale również parku. Miasto ma również swoją kulinarną tradycję – paprykarz szczeciński i paszteciki to lokalne przysmaki, których po prostu trzeba spróbować!
Dolny Śląsk – wieże widokowe na każdym kroku
Dolny Śląsk jest rajem dla miłośników panoram. Ten region gwarantuje ponad 50 punktów i wież widokowych, z których można podziwiać rozległe krajobrazy, w tym malownicze Góry Sowie i Wałbrzyskie.
Fot. David Ucha / Shutterstock.com
Jednym z najpiękniejszych punktów widokowych jest wieża na Borowej, najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich. Równie imponujące są widoki z Góry Świętej Anny czy z Guzowatej w Radkowie. Dolny Śląsk z pewnością zaspokoi apetyt na piękne pejzaże i niecodzienne konstrukcje.
Wrocław – Wenecja Północy
Skoro o Dolnym Śląsku mowa, to trzeba wspomnieć także o Wrocławiu. To jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, pełne historii, kultury i nowoczesności. Nazywany Miastem Spotkań albo Wenecją Północy przyciąga zarówno turystów krajowych, jak i zagranicznych. Na krótką wizytę warto wybrać się na rynek z przepięknym starym ratuszem, a także odwiedzić Ostrów Tumski, najstarszą część miasta, oraz zobaczyć Panoramę Racławicką. Miasto ma też Halę Stulecia, która znajduje się na liście UNESCO.
Fot. Liya_Blumesser / Shutterstock.com
Jeśli masz więcej czasu, koniecznie sprawdź najlepsze atrakcje dla dzieci we Wrocławiu, takie jak Kolejkowo – makietę kolejową, czy kolejkę linową „Polinka”.
Poznań – Miasto Koziołków i barwnych kamienic
Poznań, stolica Wielkopolski, to doskonałe miejsce na weekendowy wypad. Główne atrakcje miasta skupiają się wokół starego rynku i ratuszu, na którym codziennie o 12 można podziwiać koziołki stukające się głowami. Barwne kamienice oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego to tylko początek listy miejsc wartych odwiedzenia.
Fot. Shevchenko Andrey / Shutterstock.com
Warto również poświęcić czas na zwiedzanie dzielnicy Śródka, w której nowoczesność miesza się z historią. Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka Jezioro Maltańskie, wokół którego kursuje wąskotorowa kolejka Maltanka – świetna na relaksujący przejazd z rodziną.
Rudawy Janowickie – kolorowe jeziorka i panoramiczne widoki
Rudawy Janowickie, wciśnięte między Wałbrzych a Jelenią Górę, zachęcają do podziwiania jednych z najpiękniejszych górskich krajobrazów w Polsce. Słyną przede wszystkim z Kolorowych Jeziorek, mieniących się różnymi barwami – od błękitnego po czerwone. To idealne miejsce na spacer z rodziną, ponieważ szlaki są łagodne, a widoki zapierają dech w piersiach.
Fot. Pawel Uchorczak / Shutterstock.com
Aktywniejszym turystom polecamy wspinaczkę na Sokolik, a także zwiedzanie ruin zamku Bolczów. Warto również odwiedzić prawie opuszczoną miejscowość Miedzianka, znaną z książki Filipa Springera.
Zamek Książ – potężna rezydencja w sercu Dolnego Śląska
Zamek Książ w Wałbrzychu to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych Dolnego Śląska i trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Zbudowany na malowniczym wzgórzu, otoczony Książańskim Parkiem Krajobrazowym, przyciąga turystów swoimi tajemnicami i bogatą historią. W czasie II wojny światowej miał być kwaterą Adolfa Hitlera, a jego podziemia są częścią tajnego kompleksu Riese.
Fot. IrekVideo / Shutterstock.com
Zamek można zwiedzać zarówno z zewnątrz, podziwiając jego monumentalną architekturę, jak i w środku, przechadzając się po eleganckich komnatach. Nieopodal warto odwiedzić również Starą Kopalnię w Wałbrzychu, gdzie poznasz historię regionu i zobaczysz unikatowe zbiory Muzeum Porcelany.
Olsztyn – spływ kajakowy i żeglowanie
Olsztyn, stolica Warmii, to idealne miejsce na relaks i aktywny wypoczynek. Otoczone przez 11 jezior i ogromny las miejski (ponad 1000 ha) łączy miejskie życie z naturą. Można tu zwiedzać zabytkowe stare miasto z zamkiem, gdzie pracował Mikołaj Kopernik, oraz zobaczyć jego tablicę astronomiczną. Została ona wyrysowana przez Kopernika na ścianie krużganka olsztyńskiego zamku i umożliwiała graficzne określenie momentu równonocy wiosennej.
Fot. uslatar / Shutterstock.com
Olsztyn to również świetne miejsce na spływy kajakowe po rzece Łynie, pływanie na desce SUP, żeglowanie po jeziorze Ukiel, a nawet wizytę w planetarium. Idealny kierunek na weekend pełen atrakcji!
Weekendowy wypad to doskonała okazja, by oderwać się od codziennych obowiązków i odkryć ciekawe miejsca. Niezależnie od tego, czy wybierzesz zwiedzanie zabytków, czy pragniesz wyłącznie kontaktu z naturą, każda chwila spędzona na eksploracji wzbogaca i inspiruje.
Komentarze (1)
Autor
Miłosz
Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.Zobacz noclegi i atrakcje w miastach
- Zakopane
- Kościelisko
- Wisła
- Poronin
- Kudowa-Zdrój
- Szklarska Poręba
- Kazimierz Dolny
- Karpacz
- Murzasichle
- Szczyrk
- Małe Ciche
- Krynica-Zdrój, Krynica Górska
- Sandomierz
- Krościenko nad Dunajcem
- Bukowina Tatrzańska
- Polanica-Zdrój
- Zawoja
- Szczawnica
- Szczecin
- Zwierzyniec
- Brenna
- Białka Tatrzańska
- Gdańsk
- Gliczarów Górny
- Czarny Dunajec
- Wrocław
- Duszniki-Zdrój
- Tylicz
- Piwniczna-Zdrój
- Wysowa-Zdrój
Jeszcze dopisałabym do listy Szczecin :) Warto odwiedzić tam m.in. urokliwy hotel Bończa położony na rzece. Unikat na skalę Polski :)